MAHEL, V. Optimalizace růstu grafenu na kovových substrátech v rastrovacím elektronovém mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bukvišová, Kristýna

Vojtěch Mahel se tématu své bakalářské práce začal věnovat už během druhého ročníku a během krátké doby se naučil jak přípravě vzorků pomocí fokusovaného iontového svazku, tak použití uReaktoru v rastrovacím elektronovém mikroskopu. Ačkoli během experimentů narazil na značné problémy s kontaminací limitující další postup a úplné splnění cílů vytyčených v zadání práce, intenzivně se je snažil řešit a těmto pokusům věnoval hodně úsilí. Získané výsledky jsou vstupem pro další pozorování růstu 2D struktur v reálném čase. Práce je napsána pečlivě a i přes drobné výtky ke členění textu a překlepům ji hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Procházka, Pavel

Charakterizace růstu grafenových vrstev na kovových substrátech přímo v elektronovém mikroskopu, což bylo hlavním cílem této práce, je vynikajícím směrem pro optimalizaci růstových parametrů. Vzhledem k velkému množství různých depozičních parametrů je optimalizace růstu grafenu formou změn depozičních parametrů a charakterizací výsledných vrstev bez použití elektronového mikroskopu časové náročná a často vede k nesprávným závěrům. V teoretické části práce student prokázal rozsáhlé znalosti z mnoha oblastí a podrobně popisuje velké množství výrobních a charakterizačních metod. Z faktického hlediska jsou drobné chyby například straně 8 u hybridizace uhlíku, velikosti zrn v grafitu a pravděpodobná záměna acetonu s acetylenem. U některých obrázků není zřejmé o jaká měření se jednalo. Překlepů je v práci malé množství (bylo by ale dobré v textu dávat pozor obzvláště na překlepy ve jménech). Výhrady mám spíše k typografickým chybám (spojovník, pomlčka, zápis jednotek, počtu desetinných míst, desetinná čárka, řídícím řídicím, lepící lepicí, sjednocení zápisu zkratek, chyba v citaci na str. 3, chybí obrázek 5.6 ...), v některých částech textu by bylo vhodnější zvolit formálnější přístup (všichni znají, a máte grafen, sedí na kontaktech, dokážou, proud je oříznut) a překládat některé anglické výrazy. Citace jsou v textu používány správně, v seznamu však nejsou sjednocené a v některých jsou špatné/neúplné údaje. V experimentální části práce bylo provedeno mnoho experimentů, které byly adekvátně zvoleny i důsledně diskutovány. Použití micro-reaktoru je velice zajímavé pro mnoho vědeckých skupin. Z tohoto důvodu bych pro lepší pochopení způsobu růstu ocenil i schematický nákres reaktoru. Celkově je práce na velmi vysoké úrovni s velkým potenciálem pro budoucí výzkum růstu grafenu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132480