HRUBÝ, P. Využití čedičových vláken v alkalicky aktivovaných materiálech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Lukáš

Bc. Petr Hrubý prokázal během vypracování diplomové práce na téma „Využití čedičových vláken v alkalicky aktivovaných materiálech“ velmi iniciativní přístup. V průběhu experimentální části konzultoval, ale i navrhoval progresivní metody měření vzorků. Pečlivý přístup studenta vedl k sepsání práce na vysoké úrovni. Během celého studia prokázal student schopnost samostatného řešení problémů nejen na své práci, ale i na průmyslových zakázkách a projektech Centra materiálového výzkumu. V rámci studia reprezentoval Fakultu Chemickou na mezinárodní studentské soutěži, kde obsadil druhé místo. Nejen díky těmto dílčím studijním úspěchům, ale i vysoké kvalitě předložené práce hodnotím diplomovou práci známkou A a doporučuji ji k obhajobě před odbornou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šoukal, František

Student Bc. Petr Hrubý vypracoval diplomovou práci na téma "Využití čedičových vláken v alkalicky aktivovaných materiálech". Hlavním cílem této práce bylo experimentálně prostudovat možnosti vyztužení alkalicky aktivované vysokopecní strusky čedičovými vlákny ve formě orientovaných pramenů. Vyztužování alkalicky aktivovaných materiálů skelnými, čedičovými, ale i polymerními vlákny, je aktuální problematika, neboť pro řadu lehkých konstrukčních aplikací je velká poptávka po vývoji nehořlavých materiálů, které by nahradily polymery a polymerní kompozity. Textilní betony splňují pro některé takové aplikace materiálové požadavky a použití alkalicky aktivovaných materiálů do textilních betonů by výrazně zvýšilo teplotní odolnost z nich vyrobených konstrukcí. Teoretická část práce obsahuje přehlednou rešerši, která dává ucelený přehled o struktuře, vlastnostech a přípravě alkalicky aktivovaných materiálů s důrazem zejména na alkalicky aktivovanou vysokopecní strusku. Dále jsou zde popsány vlastnosti a aplikace čedičových vláken. Množství citovaných zdrojů a způsob jejich zpracování do rešeršního textu je na výborné úrovni překračující požadavky pro diplomovou práci. V experimentální části jsou přehledně popsány experimentální postupy, kterými student připravoval vzorky a následně je charakterizoval. Provedené experimenty utváří dohromady koherentní celek a umožňují tak hlouběji interpretovat a diskutovat jednotlivé výsledky a vyvodit z nich adekvátní závěry. Kapitola „Výsledky a diskuse“ obsahuje přehledně zpracované výsledky a jasně formulované závěry, které nepřeceňují význam dílčích výsledků. Rozsahem provedených experimentů a jejich kvalitou patří tato práce k výraznému nadprůměru a ojedinělá je zejména kvalitou a rozsahem diskuze výsledků. Diskuze jsou rozsahem pro čtenáře dost náročně, proto kladně hodnotím stručné shrnutí podstatných zjištění vždy v závěru kapitoly. Celkově považuji předloženou diplomovou práci za výjimečně kvalitně zpracovanou. Dosažené výsledky nejsou sice pozitivní z pohledu přímého průmyslového využití, ale poskytují zásadní informace pro další směřování výzkumu v této oblasti. Diplomová práce je sepsána v kvalitní angličtině, což umožňuje snadné použití její reference v mezinárodních časopisech, grantech apod. Diplomovou práci Bc. Petra Hrubého hodnotím známkou A a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 104816