STRNAD, M. Studie efektivnosti využití strojů ve vybraném provozu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Jurová, Marie

Studenta pracoval na řešení vybrané oblasti po celou dobu druhého ročníku magisterského studia. Na konzultace přicházel pravidelně, věcně dobře vybaven znalostmi i vědomostmi s podniku. Zpracoval oblast jednoho z pilířů štíhlé výroby a to údržbu. Naznačil možné zdroje plýtvání při zabezpečení této činnosti a vše ověřil na základě vybraných ukazatelů celkové efektivnosti zařízení. Závěry návrhů řešení podložil i ekonomickou stránkou, konkrétně oblastmi úspor při jednotlivých technologiích. Což je nutno vyzvednou jako přínos diplomantu pro uplatnění zásad průmyslového inženýrství v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Sládek, Radim

Student si zvolil příhodné téma diplomové práce, které je ve firmě aktuálně řešeno v rámci projektu zvyšování efektivity jednotlivých výrobních technologií. Pokud vyjdeme ze známého tvrzení: „co nedokáži měřit, to nedokáži zlepšovat“ je nasnadě jako jeden z prvních kroků zvládnout proces získávání reálných dat ze strojů prostřednictvím soustavného monitoringu strojů ať již ručním sběrem dat či elektronickou cestou. Diplomant se správně věnoval problematice analýzy prostojů pomocí snímků jednotlivých strojů. Dostatečným počtem provedených snímků získal základní typy prostojů, které se na daném zařízení mohou vyskytovat, včetně analýzy jejich průměrného výskytu v délce trvání a četnosti. Zvlášť užitečné považuji rozklíčování všech vysledovaných prostojů, které je možno evidovat společně na všech strojích, a které je nutné přiřadit jako specifické k jednotlivým strojům. Tato data a rovněž specifické výpočty jednotlivých parametrů ukazatele CEZ přímo pro konkrétní analyzované stroje budou využity při finální implementaci MES systému. Praktická část diplomové práce je řešena komplexně a podrobně. Navržená opatření na zvýšení využití strojů na základě provedených analýz ze snímků považuji za proveditelná s možnou realizací ve firmě v krátkém až středně dobém horizontu. Rovněž další navržená opatření týkající se profesní údržby je možné směle zahrnout do dalších fází postupného zavádění TPM programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 65031