HRÁČEK, M. Sdílená ekonomika v energetice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Martin Hráček se ve své práci zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny pro účely dodávky elektrické energie pro domácnosti v bytovém domě. V práci se zaměřuje na popis základů FVE a jejich komponentů, přehledem zákonů pro instalaci a provoz FVE, a samotným návrhem fotovoltaické elektrárny včetně analýzy předpokládané výroby elektrické energie pomocí simulačního nárstroje PV SOL. Požadavky zadání student splnil v dostatečném rozsahu. Vytknout práci by se dala nedostatečná analýza využití FV elektrárny při sdílení vyrobené energie mezi více domácnostmi. V práci student postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student se ve své bakalářské práci, zadané Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou sdílené ekonomiky v energetice. Samotná práce je zpracována v rozsahu 56 stran včetně seznamu literatury, obrázků, tabulek, symbolů a zkratek a seznamu příloh. Přílohy celkem obsahují převážně katalogové listy komponentů, některé z nich velmi pochybné grafické kvality, mnohdy již za hranicí čitelnosti, což úrovni práce příliš nesvědčí. Práce je rozčleněna do šesti kapitol, včetně úvodu a závěru. Teoretická část práce obsahuje 4 kapitoly, ve kterém student nejprve fyzikální základy fotovoltaiky, druhy komponent FVS. Dále se zabývá popisem legislativy pro instalaci a provozování, okrajově včetně dotací NZÚ. V další části se student zabývá návrhem FVS a ekonomikou provozování. Poslední část je věnována simulaci FVS v programu PV*SOL. Největším problémem této práce je přesunutí těžiště práce, množství sepsaného materiálu a zájem studenta na úplně jinou problematiku a chování, která nebyla předmětem zadání. Rozbor ekonomických vlivů FVS na energetiku s vlivem postupující decentralizace nebyl popsán ani vyhodnocen. Využitelnost FVS a akumulace byl posán velmi nejasně bez závěru. Rozbor sdílení energie v rámci energetikcých společenství byl zmíněn až na samotném závěru o rozsahu pouhých pár vět, rovněž studium a analýza energetické legislativy na komunitní sdílení chybí v práci. Praktická část práce je přehledná, ale neškodilo by zmínit počáteční podmínky ekonomické simulace v PV*SOL. I zde je chyba při stanovení cash-flow ekonomické simulace v případě obnovy střídače a baterie. na str.27, v bodě 2.1.4.1, poslední odstavec - "podpora je přidělována formou fixní dotace na instalovaný výkon" není správný. v samotném závěru práce, druhý odstavec, student zmiňuje chybně, že na rodinný dům je schopen sám majitel navrhnout a realizovat sám - to není správně. Předložená práce se zdá být sepsána s jistou mírou snahy, grafická úprava je ještě vyhovující. Samotné zadání tématů a jeho členění je příliš podle mého názoru rozsáhlé, komplexně náročné jak v rovině technické, energetické, právní i legislativní. Téma práce a rozsah by spíše odpovídalo zaměření doktorské práce, nebo při zúžení podtémat práci diplomové. Předložená práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci, je srozumitelné ale zadání práce bylo splněno pouze z velmi malého procenta. Při hodnocení práce byl zohledněn omezený osobní kontakt v době vypracování práce, pouze na dálkový přístup, což se mohlo projevit na nevyjasnění některých výše popisovaných skutečností. Doporučuji však komisi zvážit přínos studenta a splnění zadání náročně definovaných cílů práce. Práci přesto doporučuji k obhajobě na samé hranici a hodnotím známkou E a bude tedy na studentovi, aby svým výkonem přesvědčil komisi, že zadanou problematiku zná a je schopen odpovědět alespoň částečně na všechny zadané otázky.
eVSKP id 143827