VÁVRA, V. Oživení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Student Vít Vávra se na školu vrátil po více pokusech úspěšně absolvovat přijímací řízení do magisterského stupně, což je svým způsobem obdivuhodné. Má touhu školu dokončit, bohužel však velmi bojuje s organizací svého času a také s odhadem náročnosti úkolů, které před něj studium staví. Zejména je to v oblasti konkrétních ateliérových výstupů a dotažení práce do prezentovatelné podoby. Tomu odpovídá i předkládaná diplomní práce. Velkou pozornost věnoval analytické části práce a nutno dodat, že si vybral ke zpracování nelehké území atakované průmyslovým komplexem z minulosti a nově i plánem umístit zde významnou automobilovou dopravní tepnu. K obhajobě ho připouštím s vědomím, že práce vykazuje mnohé nedostatky a je na studentovi, aby si ji případně před komisí obhájil.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování E 58
Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Šindlar, Jiljí

Diplomová práce je nevyvážená, velká pozornost byla věnována analýzám a samotný návrh není zpracován na potřebné úrovni. Pozornost věnována tzv. analýzám není vyvážená kvalitou architektonické studie.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Předložená práce řeší aktivaci území na okraji města Napajedla, které je vývojem doby, umístěním hlavních dopravních tepen a průmyslového komplexu téměř odříznuto od struktury města. Diplomant v něm vidí skrytý potenciál a předkládá vizi, jak do místa dostat-vložit život a vytvořit z něj pro pobyt a bydlení zajímavou alternativu. Přírodní ráz a poloha v kopci nad městem je jistě dobrá příležitost.
Architektonické řešení E Řešení obytného komplexu nese známky jisté unifikace, což nemusí být na škodu. Předpokládaná cílová skupina obyvatel je taková, která hledá bydlení v přírodě a chce být-mít k ní blízko, zároveň však je ochotna žít pospolu a postrádat soukromou pobytovou zahradu. Návrh je však velmi „chudý“ na konkrétní výstupy a je těžko jej posoudit blíže a získat přesvědčení o jeho kvalitách. Velkou otázkou je ale navržená hustota domů v daném území a tím i předpokládaná ztráta soukromí, které je v dnešní době vyhledávaným atributem pro většinu lidí, kteří touží žít ve vlastním bydlení a v blízkosti přírody.
Provozní řešení D K tomuto hodnocení lze říci, že předkládané typy jednotlivých bydlení jsou provozně víceméně v pořádku. Nejmenší typ bydlení je jedna velká otevřená dispozice díky neuzavřenému schodišti mezi přízemím a patrem. Je otázkou, jakou kvalitu bydlení taková otevřená dispozice přináší a nakolik by byla akceptovatelná pro případné zájemce o tyto prostory. Svým způsobem je tento životní styl překonán
Technicko konstrukční řešení E Jedná se o jednoduché typologicky nenáročné stavby, ale je to jen předpoklad, z předložené dokumentace není příliš jasné z čeho a jakým způsobem budou obytné domy postaveny, což lze považovat za zásadní téma práce budoucího architekta.
Formální úroveň C Předložená práce je obsáhlá v kapitole analýz, chudší v samotném návrhu, což jí neprospívá. Grafická složka práce je úhledná a projekt je čitelný.
Navrhovaná známka
D
Body
66

Otázky

eVSKP id 108385