MIČKA, M. Nové požadavky fotovoltaického systému rodinného domu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dostál, Lukáš

Pan Marek Mička vypracoval bakalářskou práci na téma Nové požadavky fotovoltaického systému rodinného domu zcela samostatně a nepotřeboval žádnou pomoc vedoucího při její realizaci. Cílem této práce bylo popsat normativní požadavky na domovní instalaci fotovoltaického systému včetně požadavku na ochranu před bleskem. Nedílnou součástí této práce je i sepsání požadavků distribučních společností pro připojení těchto mikrozdrojů do distribuční sítě. Informace, které student nabyl při zpracování rešerše využil při tvorbě vlastního projektu domovního fotovoltaického systému o výkonu 9,1 kWp včetně bateriového uložiště. Tento projekt je doplněn o Technickou zprávu, která je nutná k revizi elektrického zařízení, včetně výkresů. Na realizaci tohoto projektu v obci Zarazice (nedaleko Veselí nad Moravou) se i vlastnoručně podílel. Z výše vypsaných skutečností a z hlediska zadání práce autor splnil veškeré body zadání v potřebném rozsahu, a proto jej hodnotím výborně (92b.). Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Valenta, Jiří

Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny (FVE) s akumulací energie do baterií v rodinném domě. Práce je logicky rozčleněna do 6 kapitol včetně závěru. Kapitoly 1-4 mají rešeršní charakter a věnují se topologiím fotovoltaických systémů, jednotlivým prvkům FVE, normativním požadavkům na instalaci, ochraně FVE před bleskem a připojovacím podmínkám jednotlivých distribučních společností. Uvedená problematika je z pohledu věcného popsána v podstatě správně, přesto se vyskytuje řada nepřesností. Obecně by se u normativních požadavků mělo používat přesné znění, protože interpretace studentem vede někdy k možnosti jiného významu (např. str. 29 – připojení konstrukce FVE k LPS). Rovněž není možné souhlasit s některými tvrzeními – např. účelem LPS není zabránit tomu, aby k žádné škodě nemohlo dojít – správně pouze sníží pravděpodobnost, nebo obecně svodiče přepětí nemusí být vždy spojeny se zemí – záleží na módu ochrany. Kapitola zabývající se normativními požadavky mohla být zpracována ve větším rozsahu (jako např. následující kapitola o ochraně proti blesku) a neomezena jen na jedinou normu. Vlastní těžiště práce studenta se nalézá v kapitole 5. Kladně hodnotím množství odvedené práce při vypracování projektu, ke kterému nemám významnějších poznámek. Jako příklad drobnějších věcných chyb lze uvést např. zařazení Ochrany automatickým odpojením od zdroje mezi základní ochranu, přitom se jedná o ochranu při poruše, nebo zaměňování termínu pojistkový odpínač a odpojovač. Z pohledu formálního a stylistického mám k práci řadu připomínek. Některé věty nedávají smysl (např. …ale nejzásadnější vliv na objasnění tohohle jevu přispěl Albert Einstein). V práci se vyskytuje celá řada překlepů a hrubých pravopisných chyb (např. snížili náklady, síťoví střídač, odběry fází by byli, distributorovy, ...). Špatně jsou uvedeny názvy dvou ze tří distribučních společností. V anglickém názvu se mluví o semestral project. Z hlediska práce s literaturou mám následující připomínku – v seznamu literatury je uvedena pouze norma ČSN EN 62305-1 ed. 2, přičemž je zřejmé, že bylo třeba pracovat i s dalšími částmi uvedeného souboru. Z pohledu grafického je práce na dobré úrovni, zejména pokud jde o výkresovou dokumentaci. Závěrem lze říci, že všechny body zadání byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 152414