ONDRUSZOVÁ, V. Městský polyfunkční dům na ulici Křížová, Brno [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Sochor, Jan

Základní koncept celkového řešení vychází ze snahy Veroniky Ondruszové co nejlépe využít daný městský prostor a zároveň jednoduše narušit příliš dlouhou fasádu bloku. Zatímco v objemové rovině se jí to podařilo, při řešení fasád podle mě nezvolila nejšťastnější měřítko a architektonickou formu. Její poctivý přístup se nicméně projevuje v celkově zdařilém konceptu a dispozičním řešení. Dle mého názoru je úkolem vedoucího práce zhodnotit především způsob, jakým autor projekt vytvořil a jak o něm byl schopen přemýšlet, a to je také předmětem mého hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Mutina, Petr

Práce prověřuje schopnost autorky řešit dispoziční a funkční vazby byť s menšími problémy. Problematické je ovšem samotné architektonické a estetické ztvárnění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Navrhované řešení reaguje na okolní stávající zástavbu a respektováním uliční čáry dotváří druhou stranu ulice Křížové. Půdorys navrhované zástavby striktně kopíruje hranici řešeného území, která zřejmě reaguje na majetkové vztahy ve vnitrobloku a je tudíž značně členitá. To přináší některé dispoziční a funkční problémy. Na nároží Mendlova náměstí a ulice Křížova dům citlivě reaguje na stávající výšku římsy, ovšem na opačném nároží je téměř o dvě patra vyšší a dle autorky tak vytváří dominantu, která je ovšem právě zde tvořena štítovou zdí a lodžiemi o jejichž využití se dá pochybovat.
Architektonické řešení D Volba domu pavlačového typu se jeví jako vhodná . Funkční uspořádání s obchodním parterem a byty ve vyšších patrech je rovněž adekvátní modernímu polyfunkčnímu městskému domu. Pozitivní je i moment natočení jednoho bytového křídla a tedy rozbití možného monobloku. Samotné řešení fasády, se střídáním nahodile poházených obrovských fixních zasklení s menšími okny bez měřítka, je ovšem problematické. Z použití polystyrenového “Grafického ornamentu” na fasádě je cítit bezradnost a jeho bezkoncepční a samoúčelné ztvárnění je nepřípustné.
Provozní řešení C Dispoziční uspořádání celého objektu je komplikováno právě výše zmíněnou snahou kompletně zastavět řešené území. Výtah u schodišťového jádra 1.11 je vzdálený cca 20 m od vstupu do domu. Vstupní prostory s chodbou mají neadekvátních 50 m2 a toto schodiště obsluhuje pouze dvě bytové jednotky. Rovněž pouze z tohoto schodiště jsou přístupné téměř veškeré sklepní kóje domu. Samotné dispozice bytů jsou navrženy funkčně a ekonomicky.
Technicko konstrukční řešení B Zvolené konstrukční řešení je vhodné a odpovídá složitějšímu dispozičnímu řešení v jednotlivých úrovních.
Formální úroveň A Celková grafická podoba projektu je na velmi dobré úrovni.
Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 38626