FOJTÁŠEK, J. Využití programovatelných logických automatů ve výuce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Smyslem bakalářské práce pana Fojtáška bylo vytvoření laboratorního pracoviště pro výuku řízení krokového motoru prostřednictvím programovatelného logického automatu firmy Schneider Electric. Úkol byl do jisté míry ztížen okolností, že v době počátku její realizace nebyly na pracovišti s daným PLC velké zkušenosti, tak si student musel značnou část věcí zjisitit a odzkoušet zcela samostatně. To se týká především vizualizační části úlohy. Samostatně vytvořil a oživil i veškerý přídavný hardware. Textová část práce má solidní úroveň a může sloužit jako užitečná pomůcka k laboratorní úloze. Přes studentovu počáteční rozpačitost v hardwarových otázkách byly všechny úkoly splněny a mohu říct, že sem byl s jeho prací spokojen. Navrhuji 92 bodů.
Předložená práce se zabývá využitím programovatelných logických automatů ve výuce, zejména elektrických pohonů. V první části práce jsou popsány vlastnosti vybraných typů PLC a je vytipován jeden konkrétní. Dále jsou ve stručnosti popsány programovací jazyky a programovací prostředí. Nakonec je popsána realizace ukázkové úlohy s polohovacím mechanismem s krokovým motorem. Autor má tendenci sklouzávat k neodborným slovním obratům. Jinak má práce poměrně slušnou grafickou i obsahovou úroveň, zadání bylo splněno a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 134608