OLŠANSKÁ, E. Automatické rozměření signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Studentka nastudovala problematiku rozměřování záznamů EKG a v práci základní principy popsala. V další části práce se studentka věnuje realizaci doporučeného rozměřovacího algoritmu. Výsledný algoritmus byl správně otestován na standardní databázi CSE a výsledky byly řádně diskutovány. Zadání práce bylo splněno v plném rozsahu. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. V teoretické části však musím vytknout špatnou kvalitu některých převzatých obrázků, které jsou navíc opatřeny anglickými texty. Kapitola 5 věnující se databázi CSE má 7 řádků a nezačíná na nové stránce. Po odborné stránce je práce také na dobré úrovni. Realizovaný algoritmus nedosahuje kvality uvedené autory metody, výsledky jsou nicméně i tak dobré. Práce je snadno čitelná, neboť studentka hojně využívá tabulek a obrázků. Rozsahem je práce spíše kratší, konzultací studentka využívala průměrně. Celkově práci hodnotím jako velmi dobrou.
Cílem práce byly návrhy algoritmů pro detekci důležitých vln v signálu EKG a lokalizace začátků a konců vlny P a komplexu QRS a nalezení konce vlny T. V úvodní části autorka popisuje některé dostupné metody. Víceméně se snaží o popis metod, se kterými v závěru porovnává úspěšnost svých algoritmů. Od str.16 popisuje metodu detekce, ze které vyšla při návrhu své metody. Popsaný postup je poznamenán některými nepřesnostmi: např. diferenciátor není dolní propustí, pohyblivé integrační okno nepřestavuje nelineární transformaci. V dalším popisu doplněném o detekci vln T, P a jejich začátků a konců se čtenář trochu ztrácí. Poznámky o rysu QRS na str.19 jsou pro mne nesrozumitelné. Popis navrženého algoritmu začíná na str.21. Zde bych poznamenal, že pásmová propust FIR s mezními kmitočty 0,8 a 24 Hz určitě nemá při zvolené malé délce impulsní charakteristiky uvedené vlastnosti. Následná první diference však nesprávný návrh předchozího filtru koriguje, zajímavá by byla výsledná amplitudová charakteristika, která bohužel chybí. Následné rozměření komplexu QRS i ostatních vln je popsáno docela srozumitelně. Globální hodnoty začátků a konců všech důležitých vln se odvozují 12 svodů, z nichž každý je rozměřen zvlášť. Z popisu hledání začátků a konců vln P a T pouze není jasné, jestli autorka předpokládala také možnost bifázických vln. Ukázky detekcí jsou ilustrovány pomocí řady grafických výstupů a na str.38 uvádí autorka tabulku, ve které přehledně porovnává výsledky svého algoritmu s výsledky šesti jiných publikovaných algoritmů, které byly testovány na stejných datech. Ukazuje se, že dosáhla velmi dobrých výsledků. Zajímavé jsou také histogramy odchylek detekovaných pozic od referenčních na str.40. Pokud jde o formální stránku, úpravu textu, logickou návaznost i obsah kapitol hodnotím jako velmi dobré. Zadání práce autorka splnila v celé požadované šíři.
eVSKP id 65413