MALEČEK, L. Konstrukce motorizovaného výměníku filtrů pro tomografický systém Rigaku Nano3DX [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Zikmund, Tomáš

Bakalářská práce se zabývá návrhem konstrukce motorizovaného výměníku filtrů pro rentgenovou trubici tomografického systému Rigaku Nano3DX. Vývoj této komponenty umožňuje automatizovat proces úpravy rentgenového spektra, která ovlivňuje kvalitu výstupních dat. Tento záměr je také v souladu se zájmy japonské firmy Rigaku, s kterou laboratoř dlouhodobě spolupracuje. V první fázi řešení práce se student zaměřil na výběr vhodných filtračních elementů pro danou rentgenovou trubici. Pro tento účel vyhledal komerčně dostupné softwarů pro simulaci rentgenových spekter a vygeneroval spektra pro všechny materiály anod, které jsou u tohoto přístroje dostupné. Vybranné materiály a tloušťky filtrů vybíral pomocí simulací v softwaru a následné prakticky ověřil skutečnými experimenty na přístroji. Získaná tomografická či projekčních data hodnotil pomocí zvolených metrik. Pro návrch konstrukce výměníku pak student prozkoumal komerčně dostupná řešení motorizovaných výměníků filtrů a vymezil jejich konstrukční nevýhody pro využití v přístroji Nano3DX. Student dále navrhl vlastní konstrukční řešení a k elektronickým komponentům napsal software řídící pohyb krokového motoru. Vyrobený funkční vzorek byl podroben testování přímo na rengenové trubici. Lukáš Maleček prokázal schopnost studia literatury a porozumění daných odborných oblastech. Přístup studenta byl po celou dobu řešení velmi aktivní. Formální i stylistická úroveň práce je dobrá, ale vnímám zde prostor pro zlepšení. Struktura práce je logická a přehledná. Pro řešení cílů práce musel student spojit své studijní ználosti s fyziky, konstruování a přidat navíc programování elektronických komponent. To představovalo pro studenta spoustu nových a neznámých úkolů, jejichž realizace na mě působily někdy těžkopádně. Cíle bakalářské práce považuji však za splněné. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji výsledným klasifikačním stupněm velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Nožičková,, Dominika

Student Lukáš Maleček vypracoval bakalářskou práci na téma Konstrukce motorizovaného výměníku filtrů pro tomografický systém Rigaku Nano3DX. První kapitola práce popisuje technologii rentgenové počítačové tomografie a zmiňuje všechny podstatné části této techniky. Druhá kapitola rozšiřuje rešerši o témata přímo související s touto bakalářskou prací. Jsou rozebrány vznik a tvar rentgenového spektra, jeho vlastnosti a také filtry využívající se k úpravě spektra. Vliv různých parametrů na rentgenové spektrum je ilustrován na příkladech spekter generovaných v programu aRTist. Užitečný je přehled komerčně dostupných výměníků filtrů, jehož výroba je jedním z cílů v praktické části. Bylo by zajímavé ji doplnit, pokud je to známo, jaké filtry jsou ve výměnících použity a v jakém rozsahu se pohybují spektra příslušných rentgenek. Míra odbornosti a rozsah literární rešerše odpovídají obsahu a zaměření bakalářské práce. Třetí kapitola obsahuje výsledky praktické části práce. V dostupných simulačních programech jsou generována spektra z rentgenky přístroje nano3DX s využitím různých materiálů terčů a filtrů. Autor na základě těchto simulací vyvozuje závěry ohledně vhodnosti využití filtrů pro různá CT měření a diskutuje vlastnosti různých materiálů filtrů. V sekci 3.2.3 doplňuje teoretické výsledky měřením rubínové kuličky a dřevěného párátka. Zde by bylo vhodné uvést podrobnější parametry CT měření a doplnit měření kuličky o alespoň jeden další filtr pro získání více profilů v CT řezu. Pro CT systém nano3Dx byl navržen a zkonstruován výměník filtrů spolu s ovládacím software pomocí systému Arduino. Tento výměník je v práci zdokumentován i otestován. V rámci fotografické dokumentace by bylo vhodné důsledné používání měřítek. Cíli bakalářské práce bylo studium rentgenového spektra u CT přístroje Rigaku nano3DX, rešerše možností jeho ovlivnění a konstrukce a testování výměníku filtrů pro tento přístroj. Práce obsahuje poměrně velké množství výsledků a cíle práce považuji za dosažené. Struktura práce je pro přehlednost čtenáře zvolena dobře. Text obsahuje řadu pravopisných a několik stylistických a typografických chyb, ale celková formální úroveň práce je dobrá. Doporučuji bakalářskou práci k obhajobě a hodnotím ji výsledným klasifikačním stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132021