HRUŠKA, A. Metody zužování a tvarování optických vláken pro speciální aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikel, Břetislav

Student se ve své práci věnuje vývoji a testování metod pro zužování a tvarování křemenných optických vláken na svářecím automatu LDS 2.5. Práce byla realizována na pracovišti Akademie věd, a reaguje na aktuální řešenou problematiku úprav standardních i nestandardních průměrů optických vláken pro využití v projektech aplikovaného a smluvního výzkumu. Student pečlivě nastudoval problematiku z doporučených i samostatně vyhledaných článků a knih. Takto získané vědomosti dokázal převést do návrhů metod, které postupně upravoval na základě předběžných výsledků. V práci jsou pečlivě a s důrazem na relevantnost popsány metody, které se v současnosti k obdobným úpravám optických vláken využívají. V praktické části se student věnuje úpravám a testování doporučených metod a změn jejich parametrů nastavujících a regulujících proces úprav vláken ve svařovacím automatu. Student realizoval několik stovek experimentálních zúžení a změn tvarů, u kterých se mu podařilo identifikovat příčinné souvislosti s nastavením procesu. V případech zužování i tvarování optických vláken student s drobnou pomocí navrhl a realizoval experimentální metody na ověření přenosových vlastností optických vláken po realizovaných změnách. Výsledkem práce jsou vytvořené a optimalizované metody pro zužování optických vláken s různými průměry a různými poměry mezi originálním a zúženým průměrem. Neméně významným výsledkem je i charakterizace výsledných tvarů/čoček na koncích optických vláken v závislosti na použitých parametrech tvarovacího procesu. Celkově student k práci přistoupil velmi zodpovědně a dokončil jednotlivé kroky vždy v termínu. Věnoval velmi velké množství času experimentální práci a byl schopen většinu problémů samostatně vyřešit. Textovou úroveň diplomové práce považuji po obsahové i formulační stránce za velmi dobrou. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A – 100 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Jelínek, Michal

Student Andrej Hruška vypracoval diplomovou práci na téma: Metody zužování a tvarování optických vláken pro speciální aplikace. Rozsah práce splňuje zadání v plném rozsahu. Práce je logicky strukturována a rozdělená na teoretickou a experimentální část. Student v teoretické části popisuje metody zužování a tvarování optických vláken, které pak v tabulce na konci teoretické části porovnává a vyhodnocuje. Celkově je zpracování teorie dostatečné a přehledné. Je podložená množstvím odborných zdrojů, grafů, obrázků a tabulek které pomáhají orientaci v problematice. V praktické části student detailně popisuje svařovací automat LDS 2.5 na kterém prováděl všechny experimenty. Všechny důležité části nastavení svařovacího automatu jsou doloženy přehlednými grafy, které velice usnadňují orientaci v dané problematice. Výsledky experimentů se zužováním a tvarováním vláken jsou vyhodnoceny na základě dat ze svařovacího automatu, optického a elektronového mikroskopu. Výsledky jsou velmi přehledně shrnuty v tabulkách, které, vzhledem k množství dat, velmi zlepšují možnost porovnání jednotlivých experimentů a nastavení. V celé práci je vidět velká preciznost a systematičnost, která přesahuje požadavky na diplomovou práci. Student v práci uvádí další budoucí využití realizovaných programů a nastavení na Ústavu přístrojové techniky AVČR. Nedokáži zcela posoudit gramatiku a správné použití technických výrazů, protože práce je psána ve slovenském jazyce. Na základě uvedeného hodnotím práci 100 body, stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 152422