LABOUNEK, D. Systémy automatické výměny nástrojů ve stavbě obráběcích center [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Blecha, Petr

Student uspokojivě splnil zadání bakalářské práce. Nedostatkem je zejména příliš zjednodušená rešerše systémů AVN používaných ve stavbě obráběcích strojů, nenávaznost popisu a roztřídění systémů AVN na provedenou rešerši a nezdůvodněná opodstatněnost základních výpočtů potřebných pro návrh vybraného typu systému AVN.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Pavlík, Jan

Práce je zaměřena na rešerši systémů automatické výměny nástrojů ve stavbě obráběcích center. Autor se v úvodu práce věnuje teoretickému roztřídění jednotlivých typů a systému automatické výměny nástrojů (AVN), kde popisuje princip, funkci a užití daného systému. Úvodní část je bohužel zpracována pouze po teoretické stránce (bylo především čerpáno z odborné literatury). Proto zde postrádám větší zastoupení praktických příkladů, na jejichž základě by autor činil své vlastní závěry o užití jednotlivých typů AVN v běžné praxi (četnost zastoupení, typické systémy pro určité skupiny strojů, dosahované časy pro výměnu nástrojů). Druhá část práce je zaměřena na problematiku nástrojových upínačů. Zde se autor věnuje především starším typům rozhraní jako je ISO nebo HSK. Moderní řešení např. Capto, Kennametal nebo BigPlus atd. zde uvedeny nejsou. Podobné platí i o upínačích pro nástroje s válcovou stopkou. Tato část je zakončena popisem metod kódování nástrojů nebo pozic v zásobníku. Rovněž i zde je čerpáno ze starší literatury, tedy jsou zde uvedeny především kontaktní metody kódování, které jsou již dnes zastaralé. Uvítal bych v této části zmínku o moderních způsobech kódování a bezkontaktního snímání informací. Závěr práce je věnován návrhu výpočtu pro dimenzování pohonu manipulátoru. Zde si autor ne příliš typicky zvolil manipulaci se soustružnickým nožem. Uvedený výpočet a dimenzování však není možné považovat za korektní.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 64819