PEKAŘ, Š. Využití robotických Roveru k průzkumu Mars [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Froehling, Kenneth

Scope of Work Mr. Pekař’s thesis focuses on three space missions to Mars: Mars Pathfinder, Mars Exploration Rover and Mars Science Laboratory. These missions have led to four rovers—Sojourner, Spirit, Opportunity and Curiosity—being sent to the surface of Mars. This paper concentrates on the scientific tools of each rover, the technology used and the most important scientific knowledge gained during the missions on Mars. Grammar & Vocabulary Mr. Pekař regularly consulted me about the contents and language of his paper before its final submission. Many errors in grammar and vocabulary have been corrected, but unfortunately, there are still many errors which include: • the active voice is used instead of the correct passive voice (e.g. p. 5, “As the MER mission comprises of two parts” and p. 6, “… the lander and rover (Sojourner) supposed to be working”) • errors in relation to the use of present simple, past simple and present perfect (e.g. p. 14, “The second rover is sending information up to now” and p. 35, ‘Another measurement done on the surface of Mars have shown that Mars “has lost…’) • using verbs instead of nouns in the subtitled sections of chapter 2, 2.3 (p.22, Characterize the Climate of Mars, p. 23, Characterize the Geology of Mars and Prepare for Human Exploration) • a few mistakes regarding singular and plural nouns are made too • the incorrect use of articles can be found throughout the paper Style Overall this area is done quite well and I have few complaints here. However, Štěpán is inconsistent in his paper on when to just put the numeral or write it out. This is not a mistake in itself, but it can be perplexing to the reader (e.g. p. 19, line 4, “After about seven months of …” vs. line 17, “…the rover stopped for 2 days …” and p.11, “(the rover) stopped after 1 kilometre in the valley” vs. p. 20, “two meters deep, twenty-two meters wide”). Contents Mr. Pekař is very good in his overall analysis of the topic. He covered just about everything needed regarding the missions to Mars and the rovers that landed on the planet. His diagrams and figures are excellent and informative for the reader. Figure 8 did come out blurry (a fact which Štěpán pointed out to me in an email after his paper was already bound). But this figure aside, I could see while reading the final version that Mr. Pekař did a lot of research on his own and put in a lot of effort in writing his thesis. Final Assessment I really liked reading Štěpán Pekař’s paper on the Mars Rovers, especially since I have a layman’s interest in our Solar System. I learned a lot from his work too. However, his errors in grammar and vocabulary weakened his final product and unfortunately, I must bring down his final mark to 79%/C/dobře

Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Sedláček, Pavel

Bakalářská práce pana Štěpána Pakaře pojednává o třech velkých misích robotizovaných vozítek k planetě Mars. Je psána populárně vědeckým stylem s využitím formálních výrazových prostředků. Je napsána velice čtivě, nicméně v práci této úrovně by měly být ve větší míře použity pokročilejší spojovací výrazy (např. however). Rovněž si nelze nepovšimnout, že autor není příliš konzistentní v užití časů, které místy během odstavců nahodile střídá, což působí rušivě, místy až zmatečně. Z gramatického hlediska je práce poněkud nevyvážená, obsahuje zcela bezchybné pasáže, na druhou stranu, např. hned na úvodních stranách, se nahromadilo množství chyb. Drobné chyby např. v opomenutí nebo naopak nadužívání (např. the Mars) určitých členů je drobnost, závažnější již jsou však chyby ve slovosledu (např. Mission Pathfinder namísto the Patfinder mission), chybná tvorba trpného rodu nebo už ve stylu zmíněné nekonzistentní užití časů. V práci se vyskytují, byť sporadicky, i chyby v čísle. Právě gramatika snižuje celkové hodnocení, což je škoda, neboť mnohé chyby bylo možno důslednější korektůrou odstranit. Z formálního hlediska má práce veškeré náležitosti, podrobný a přehledný obsah, seznam použité literatury, seznam obrázků, i seznam tabulek. Seznam zdrojů obsahuje pozoruhodných 71 položek, nicméně při bližším zkoumání vyjde najevo, že se jedná pouze o on-line zdroje, není v něm byť jediná tištěná položka a zaměřuje se z velké části na stránky americké National Aeronautics and Space Administration (NASA). Několik odkazů rovněž odkazuje na, ne příliš spolehlivou, on-line encyklopedii Wikipedia. V citacích je autor poněkud nejednotný. V některých případech ukončuje citovanou větu interpunkčním znaménkem až za závorkou s odkazem, v jiných naopak před ní. Celkově se jedná o mírně nadprůměrnou práci, jejíž hodnotu poněkud snižuje úroveň gramatiky, poněkud jednostranné zaměření pouze na americké projekty a fakt, že se jedná o de facto přehled misí a roverů, s výčtem jejich přístrojů a dosažených výsledků, ale práce neobsahuje technické detaily o fungování těchto přístrojů. Autor prokázal, že je schopen vyhledat zdroje, zpracovat v nich obsažené informace a syntetizovat je do uceleného a přehledného celku, čímž splnil požadavky pro bakalářskou práci a naplnil její zadání. Tímto tudíž doporučuji práci k obhajobě a hodnotím známkou B, 81 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 102140