CHYBÍK, O. Kreativní Brno - Kreativní Kraví Hora [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Cíl autorovy práce spočívající v alternativním řešení území mezi Náměstím míru a ulici Veveří v Brně byl úspěšně splněn. Hlavní motiv obsažený ve stručném výstižném názvu práce byl také nalezen, i přes složitější razantní začátek práce, který byl po kritickém zhodnocení samotným autorem pozměněn. Pomohlo hledání objektivních argumentů pro lokalizaci stavebních programů kreativních oborů VUT v rámci města Brna i autorovo zhodnocení společenské úlohy a významu univerzity ve městě obecně. Využití nesporného potenciálu lokality Kraví hora se podařilo skloubit v pestrém propojení různých programů a odstranit tak často se projevující negativní monokulturu univerzitních kampusů na okrajích měst. Kreativní nápaditost autora v prostorovém uspořádání, ve skloubení funkčně rozdílných elementů, v navržených architektonických formách je nesporná. Přesto by výsledné práci prospěla celkově promyšlenější presentace, na kterou již zřejmě nezbyl vymezený čas. Méně by možná bylo více. Otázky a náměty k obhajobě: Jakou korekci presentace závěrečné práce by jste provedl ještě po odevzdání (kdyby byla ta možnost)?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Razantní spontaneita hledání výrazného motivu na začátku práce, potom kritická sebereflexe a uvážlivější přístup, ale už v časové tísni
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Suchánek, Radek

Práce ukazuje schopnost autora zvládnout komplikovaná zadání. Jeho přístup je komplexní jak co do analýzy podkladů, tak do její kreativní interpretace, práce není formální!

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanisticky je projekt rozdělen do tří podstatných částí: série lineárních objektů FaVU, lineární vlnící se struktury učeben FA a FP a skulpturální objekty děkanátů, IT center a aul. Jako čtvrtou je možno uvést část věnovanou Kreativnímu centru seniorů, mající utopický charakter, transformující důchodce v aktivní pracovníky společnosti: Veřejná zeleň města Brna. Nová FaVU představuje sérii ateliérových objektů a centrální budovy obsahující stálé sbírky, děkanát a studentský klub. Tato část přebírající a rozvíjející stávající koncept, „likusákových“ objektů, je bezpochyby provokující a podnětná. Autor koncept vysvětluje, mimo jiné, ekonomickou nenáročností, pro mne však ve vzduchu visí otázka, zda je tato forma, v podání autora velice atraktivní, tím nejlepším řešením pro tak cenný veřejný prostor a co víc, zda-li nepopírá jeho vlastní proklamace o cennosti prostoru Kraví hory pro centrální části města Brna? Lineární vlnící se struktura ateliérů, učeben a kabinetů Fakult architektury a podnikatelské jsou situovány do lineárního objektu jasně definujícího východní část Kraví hory. Toto řešení je dle mého názoru podnětné a v kontextu vymezení prostoru Kraví hory ojedinělé, bezesporu o něm proběhne diskuse. A95 Skulpturální objekty obsahující děkanáty, auly a IT centra, zapadají do konceptu výstavby na Kraví hoře – soliterní objekty v parku. Koncept domů jako proměnlivých objektů – soch, je veselý.
Architektonické řešení A Architektonické řešení je kultivované, odkazující na skulpturální projekty brutalismu či na projekty Le Corbusiera, držící se soudobé estetiky.
Provozní řešení A Nad provozními vazbami diplomant evidentně přemýšlel a staly se nosnou kostrou jeho návrhu – propojení studentů a pedagogů rozdílných oborů. Osobně pochybuji, že vhodné prostory pro architekty či budoucí podnikatele jsou totožné.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení lze posoudit pouze ze dvou půdorysů a jednoho řezu v měřítku 1:200. Lineární objekt je řešen jako skeletový konstrukční systém i když velká část dispozičních řešení (dle předloženého) se chová jako stěnový systém. Očekával jsem detail osvětlující bližším způsobem konstrukční a technické řešení.
Formální úroveň A Formální úroveň návrhu je vysoká, což podtrhuje i fakt že elaborát má úctyhodných 133 stran. Prvních zhruba devadesát stran se diplomant věnuje historickému kontextu a vizi propojení univerzity a města, která je bohužel plná floskulí o vysokém školství, připomínající tím Bílou knihu terciárního vzdělávání, doporučuji raději Teorii nevzdělanosti (autor Konrad Paul Liessmann). Textová část vlastního návrhu poukazující na podstatné problémy lokality Kraví hora a naznačující ideová východiska pro vlastní návrh je srozumitelná a podnětná. V dokumentaci jsem očekával grafické výstupy dokumentující osazení navrhovaných struktur do kontextu současné zástavby, případně do dálkových pohledů, kde se budou bezesporu uplatňovat.
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 38887