KOUNICKÝ, F. Porovnání operačních systémů pro embedded zařízení z ohledem na jejich efektivitu a nízkoodběrovost [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Teoretická část práce pojednává o Internetu věcí a Embedded systémech. Obsah těchto kapitol je pojmut jako přehledový a text obsahuje pouze shrnuté informace. Praktická část práce se dělí do několika kapitol. První kapitola pojednává o stanovení metrik pro porovnání vybraných operačních systémů. Dále následuje kapitola s výběrem HW platforem a sady operačních systémů, které budou dále proměřeny. Následně je uveden krátký plán s popisem testovacího pracoviště a plánu provádění samotných testů. Samotná praktická měření jsou rozepsána v kapitole 6, kde autor popisuje získané výsledky. Rozdělení je provedeno na základě HW platforem, kdy u každé autor uvádí slovní zhodnocení výsledků a poté odkazuje na výsledky ve formě grafů v přílohách. Představené výsledky jsou místy nepřesné, chybí správný popis získaných dat. Dále v práci není uvedeno shrnutí, který operační systém a HW platforma je ze získaných výsledků nejvhodnější pro Internet věcí. Práce obsahuje velké množství formáních i věcných chyb. Student během semestru pravidelně komunikoval a udržoval pravidelné konzultace. S ohledem na zmíněné nedostatky a aktivitu studenta práci hodnotím 58, E.
Bakalářská práce na téma „Porovnání operačních systémů pro embedded zařízení z ohledem na jejich efektivitu a nízkoodběrovost“ se zabývá systémy vhodnými pro aplikační scénáře IoT segmentu. Práce je členěna do šesti kapitol. První čtyři kapitoly se věnují teoretickému popisu technologií spadajících do IoT segmentu, rozboru embedded systémů, stanovení metrik a výběru hw platformy společně s testovanými systémy. Teoretická část je na obstojné úrovni. Občasně se objevují informace, které by mohly být vynechány bez dopadu na celkový text. Dále text obsahuje celou řadu faktických nepřesností a ne úplně jasných vysvětlení. V praktické části je prvně popsán krátce plán testování včetně modelového scénáře. Poté je pozornost věnována měřením včetně popisu naměřených výsledků u jednotlivých zvolených platforem. Celková práce má 28 stran z toho 18 odpovídá teoretické části. Praktická část nicméně obsahovala velké množství měření kvůli vyzkoušení všech možných testovaných kombinací zvolených platforem a systémů. Pro přehlednost byly všechny tyto grafy zaneseny do příloh. Text je místy značně nejasný svým popisem či diskutovaným tématem. V mnohých místech vyplývají z textu nejasnosti při čtení a je nutné opakované pročtení dílčích části pro pochopení předávané myšlenky. V textu se objevuje popis netechnického rázu včetně slovních vyjádření jako např. „oproti baterce“. Na mnohých místech je stavba samotných vět jazykově nedokončena (např. chybí sloveso). V rámci shrnutí praktické části chybí detailnější zhodnocení, které by reflektovalo dosažené výsledky a přehledně by čtenáři dalo jasnou informaci o tom, jaká kombinace je vhodná, pro jakou aplikaci v IoT segmentu. V práci není zmínka ani ukázka testovacích skriptů, které byly použity na testovaných platformách. Po formální stránce obsahuje práce celou řadu překlepů, gramatických chyb, typografických nesrovnalostí a celkově působí nekonzistentně. Hodnocení 52 bodů.
eVSKP id 159112