SÝS, T. Komplexní analýza funkce distribučního systému typu U [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Babička Fialová, Dominika

Student Tomáš Sýs se věnoval zhodnocení funkce distribučních systémů se zaměřením na typ U pomocí tří různých přístupů – analyticky, numericky a experimentálně. V rámci řešení své diplomové práce splnil veškeré požadavky zadání. Dosažené výsledky práce jsou na velmi dobré úrovni a lze z nich vycházet při praktickém využití. Při stylistickém a grafickém zpracování své práce projevil velkou pečlivost, jež technická práce tohoto typu vyžaduje, bohužel se však v metodické části práce dopustil několika faktických chyb, čímž zbytečně snížil celkový dojem z diplomové práce a dosažených výsledků. Hlubší zpracování problematiky (např. z hlediska experimentální činnosti v laboratoři) bylo bohužel znemožněno pandemickou situací. Z pohledu vedoucí práce proto hodnotím předloženou diplomovou práci známkou B/velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Strouhal, Jiří

Diplomová práce „Komplexní analýza funkce distribučního systému typu U“ se věnuje problematice modelování distribuce toku pracovního média ve větvených systémech. Hlavním výstupem je vzájemné srovnání zjednodušených analytických a numerických modelů na základě výsledků měření provedených autorem. Vúvodu jsou jasně a srozumitelně stanoveny cíle a motivace. V rešeršní části je přehledně představen význam řešení problematiky, současný stav výzkumu ijeho historie. Vrámci práce je zahrnut popis použitého experimentálního zařízení včetně postupu jeho výroby, což propotřeby práce nebylo nezbytné. Autor zde mohl uvést důvod, proč jsme svýrobou modelu seznámení – tím by kupříkladu mohlo být informování čtenáře o časové i finanční náročnosti tvorby zařízení, pokud by vbudoucnu bylo zájmem zkoumat zařízení smodifikovanou geometrií. Naopak by bylo vhodné blíže okomentovat vliv volby turbulentního modelu na predikované tlakové ztráty vjednotlivých větvích, které (jak ostatně výsledky experimentu naznačují) silně ovlivňují rovnoměrnost distribuce toku. Vkapitole 3.3.3. je řečeno, že konvergence je posuzována na vedle škálovaných reziduí i na základě ustálení hodnot vybraných veličin, avšak bez uvedení jakéhokoli číselného kritéria. Vzávěru jsou srozumitelně popsány hlavní získané poznatky spolu s návrhem na další činnost. Bylo by dobré doplnit i zamyšlení nad důvody horších výsledků CFD ve srovnání se zjednodušenými analytickými modely. Práce je obsahově ucelená agraficky velmi dobře a přehledně zpracována, obsahuje jen minimum grafických a stylistických chyb, zahrnujících zejména chyby vinterpunkci a nadbytečná slova. Stanovené cíle byly splněny, získané poznatky mohou posloužit pro další výzkum voblasti distribuce toku. Diplomovou práci hodnotím stupněm „B“ a doporučuji ji kobhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132642