ŠEJNOHA, R. Kontrastní MRI perfuzní zobrazování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Krátká, Lucie

Student se ve své práci zabýval perfuzním MR zobrazováním s využitím kontrastní látky. Práce obsahuje literární rešerši na popis základů magnetické rezonance a dále rešerši se zaměřením na kontrastní MR perfuzní zobrazování. V praktické části se student musel seznámit s ovládáním experimentálního 9.4T MR přístroje firmy Bruker na Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kam student pravidelně docházel a aktivně se účastnil při měření experimentů, které vzhledem k vytíženosti stroje byly prováděny především ve večerních hodinách. V rámci své práce student vytvořil statický fantom k optimalizaci akvizice pro prekontrastní DCE-MRI sekvence a účastnil se také zhotovení fantomu pro dynamické perfuzní experimenty. Student dále provedl sérii experimentů na obou těchto fantomech a následně provedl analýzu naměřených dat. V rámci své práce student vytvořil doplňkový program v prostředí Matlab pro analýzu citlivosti a SNR u prekontrastních sekvencí pro metodu DCE-MRI. Velmi kladně hodnotím popis samotného zdrojového kódu a velmi podrobného průvodního textového souboru k tomuto programu. Předložená práce je i po formální stránce velmi pěkná. A kladně hodnotím také práci s literaturou. Zadání práce bylo splněno a práci hodnotím jako výbornou/A 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se v předložené práci zabýval kontrastním zobrazováním v nukleární magnetické rezonanci. Jedná se o velice náročné téma, kde se student musel seznámit nejen s jevem magnetické rezonance, ale rovněž prostudovat jednotlivé pulzní frekvence využívané pro snímání. Popis jevu magnetické rezonance a jednotlivých sekvencí tvoří teoretickou část práce. Student rovněž musel prostudovat způsob obsluhy experimentálního NMR systému Bruker. V praktické části práce student měřil jak statický kontrastní fantom pro stanovení závislosti relaxačního času T1 na koncentraci kontrastní látky. Pomocí druhého experimentu student využil dynamického fantomu pro porovnání dvou metod snímání (FA FLASH a TR FLASH) vzhledem k odhadu perfuzních parametrů. Pro samotné vyhodnocení naměřených dat student navrhl a v programovém prostředí implementoval program v prostředí Matlab. Dosažené výsledky jsou dostatečně diskutovány a jsou z nich vyvozeny správné závěry. Zadání práce bylo splněno v celém rozsahu. Předložená práce má 56 stran a po formální stránce je práce na výborné úrovni. Členění jednotlivých kapitol je přehledné a příkladná je rovněž práce s literaturou. Práce splňuje požadavky kladené na závěrečné práce.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 72872