MOLVA, V. Syntéza MgFe-LDH vrstev jakožto potenciální korozní ochrana Mg substrátů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2025.

Posudky

Posudek vedoucího

Buchtík, Martin

Diplomová práce Bc. Vojtěcha Molvy se zaobírá syntézou a následnou charakterizací MgFe-LDH vrstev na Mg substrátu. Student popisuje danou problematiku v rámci teoretické části, která slouží jako podklad pro získání základních poznatků závěrečné práce. I přes omezené publikační zdroje je práce velmi dobře zpracována a staví základní pilíře pro hlubší studium a širší pochopení dané problematiky. Student při zpracování závěrečné práce i při svém působení při praktických experimentech přistupoval a pracoval svědomitě a dokázal naměřené výsledky zpracovat, interpretovat a diskutovat. Studentovi zvládnul získat základní poznatky při syntéze MgFe-LDH vrstev, na které bude dále navázáno, a proto hodnotím celkově práci stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Doskočil, Leoš

Předložená diplomová práce se zabývá přípravou MgFe-LDH povlaku na hořčíkové slitině AZ31 za využití FeOOH prekurzoru a mírných reakčních podmínek. Úvod do problematiky LDH povalků na hořčíkových materiálech je zpracován na dobré úrovni. Avšak, jak požadoval jeden z bodů zadání, větší pozornost mohla být věnována LDH povlakům neobsahujícím hliník. Experimentální část práce je provedena velmi pečlivě a je řádně podložena. Koroze byla hodnocena PDP metodou, která naznačila, že MgFe-LDH zlepšuje korozní odolnost oproti slitině AZ31, ale nikoliv v porovnání s Mg(OH)2 (jedná se o vzorek, který by měl být přeměřen stejně tak 3RT). Z toho vyplývá závěr, který není v práci diskutován, ohledně role LDH povlaku na korozní odolnost. Použití obrázku č. 37 (str. 59) v experimentální části v dané souvislosti považuji za nevhodné. Nelze souhlasit s popisem mechanismu na stranách 56-57. Autor tvrdí, že Fe ionty se sráží jako Fe(OH), který následně přechází na FeOOH. Správný předpoklad je vznik FeOOH přes Fe(OH) mírnou oxidací rozpuštěného kyslíku v reakčním prostředí. Tuto reakční cestu autor sám dříve zmínil na str. 41, což naznačuje určitou nekonzistentnost v interpretaci. V práci se bohužel vyskytují nedostatky v typografii a formátování. Patří sem překlepy, nejednotný formát odkazů na obrázky a tabulky (např. (ne)tučné písmo, odkaz "Tab 12" jindy "Tab. 14"), absence odkazu na prezentovanou Tabulku 13 a špatné formátování velikosti písma, například na str. 59.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 163978