BALÁŽ, J. Návrh robotického pracoviště paletizačního 6-osého ABB robota s využitím tracku ABB IRBT-2005 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Simeonov, Simeon

Cílem bakalářská práce (BP) „NÁVRH ROBOTICKÉHO PRACOVISKA PALETIZAČNÉHO 6-OSÉHO ABB ROBOTA S VYUŽITÍM TRACKU ABB IRBT-2005“ je zpracovat virtuální projekt robotizovaného systému na paletizace výrobků a to za použití off-line simulačních a modelovacích nástrojů. BP je zpracovávána v úzké spolupráci se společností MTS z Krivej na Oravě. Tato společnost s více než 600 zaměstnanci dodává špičkové zařízení a SW pro budování automatizovaných, robotických pracovišť v oblasti automatizace a průmyslového inženýrství. V rešeršní části BP autor definuje různé typy robotů. Zaměřuje se především na průmyslové roboty a jejich specifikaci s ohledem na stupně volnosti, mechanické provedení a řízení robota. Nedílnou součástí robotických systémů jsou také různé druhy senzorů. V BP jsou prezentovány 6 osé roboty středního dosahu od firmy ABB, které jsou vhodné pro řešení úkolu. Kromě robotů pro návrh robotizovaného pracoviště jsou uvažovány i polohovací, lineární systémy od firmy Güdel a ABB. Jelikož autor BP se zaměřuje především na produkty firmy ABB je logická návaznost na SW Robotstudio od stejné firmy. Robotická studie je orientovaná na požadavky určitého zákazníka. V BP tyto požadavky nejsou uvedené, a proto nelze posoudit, jestli navrženy optimální výběr robota a lineárního dopravníku jsou skutečně optimální (kap. 8.1). Parametry, bodle kterých se volil vhodný robot, byly nosnost a dosah robota s ohledem na koncový efektor. Na základě tohoto výběru se pak volil dopravník. Výběr obsahoval robot IRB 4600 a dopravník IRBT 2005. Na základě tohoto výběru je zpracován projekt robotického systému za využití RobotStudio. Samotná projekční práce je popsána krok za krokem a ukazuje na připravenost autora BP pracovat jako projektant v oboru. Metodika vytváření projektu je důsledně popsána a obsahuje vložení robota a pojezdu do simulace, vytvoření manipulačního efektoru a vytváření layoutu celého robotického systému. Kromě RobotStudio je dále použit i Autodesk Invertor Profesional pro vytvoření dalších nezbytných prvků (controler a cover). Za použití programovacího jazyka Rapid v režimu offline programování je detailně zpracován SW pro řízení robotického systému. Autor BP si je vědom také problému singularity, ale bližší popis konkrétního řešení není uveden. Při zpracování podobných úkolů je nezbytné v projektové fázi vypočítat i výkonnost robotického systému (tzv. Production Rate). Podle toho se může robotický systém modifikovat a optimalizovat. Tento výpočet v BP není uveden. BP je zpracována samostatně na profesionální úrovni (co se týče programování) a autor se může problematice věnovat i v magisterském studiu. Jak autor v závěru poznamenává, robotický systém se může rozšířit o další robot, dále optimalizovat za účelem zvýšení produktivity a efektivity robotické buňky. Bakalářská práce je přínosná pro průmyslový podnik, je aktuální a přináší inovativní postupy. Práci hodnotím výborně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Juříček, Martin

Student Jakub Baláž se ve své bakalářské práci zaobírá problematikou návrhu robotické paletizační buňky. Teoretická část práce úvodem popisuje průmyslovou robotiku se zaměřením na průmyslové roboty. Praktická část práce přináší úvod do programovacího nástroje RobotStudio od firmy ABB spolu s návrhem vhodného robotického ramene a pojezdu. Následně se student zaobírá tvorbou simulačního návrhu spolu s logikou řízení. Závěrem student popisuje možná rizika a to singularity u programování robotických ramen. Výstupem této bakalářské práce je simulační návrh robotické paletizační buňky, která je na vysoké úrovni. Podařenou praktickou realizaci podkopává teoretická část práce, která by mohla blíže popisovat průmyslovou robotiku a výzvy s ní spojené. Student splnil zadání v plném rozsahu. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B / velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157672