LEXOVÁ, K. Pokročilé systémy Li-Ion akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Mihai, Hana

Bakalářská práce Kristýny Lexové velmi přehledně a systematicky uvádí do problematiky akumulátorů, především akumulátorů lithno-iontových. Nejprve jsou akumulátory představeny v kontextu elektrochemických zdrojů proudu. Poté se autorka věnuje historii a klasifikaci akumulátorů, následně principu, na kterém tyto akumulátory pracují, a nechybí ani pojednání o možnostech využití lithno-iontových akumulátorů, kde se studentka zaměřuje na elektrická a hybridní vozidla. Po obsáhlé a propracované kapitole o elektrodových materiálech, které autorka představuje, srovnává a hodnotí, následuje část experimentální, která si klade za cíl porovnat elektrochemické vlastnosti dvou katodových materiálů a která je těžištěm této bakalářské práce. Čtenář je seznámen s použitými metodami měření a potřebnými laboratorními přístroji. Autorka dále popisuje proces přípravy vzorků a uzavírá sedmou kapitolu výsledky pro každou ze zvolených metod měření. Výsledky kriticky zpracovává, hodnotí, shrnuje a uvádí v širších souvislostech. Práce je psána čtivou, vytříbenou a dobře srozumitelnou angličtinou na velmi vysoké jazykové úrovni. Autorka text doplňuje přehlednými a řádně označenými grafy, obrázky, tabulkami a původními fotografiemi, což je pro práci velmi přínosné. Z hlediska formálních nároků kladenou na bakalářskou práci, včetně rozsahu, struktury, dodržení citačních norem a důsledného uvádění zdrojů, začlenění povinného abstraktu a klíčových slov v angličtině i češtině, seznamů obrázků a tabulek, je práce vysoce nadprůměrná. Totéž platí o stránce stylistické. Kladně hodnotím také velké množství a aktuálnost odborné literatury, kterou autorka ke své práci nastudovala. Studentka pracovala na své bakalářské práci s velkým entuziasmem a obdivuhodnou samostatností, pravidelně konzultovala a odevzdávala části své práce k posouzení, sama si hlídala veškeré termíny a vše plnila s dostatečnými časovými rezervami. Spolupráce s Kristýnou Lexovou byla vždy bezproblémová, příjemná a obohacující. POSUDEK Ing. T. Kazdy, Ph.D., konzultanta odborné obsahové části: Slečna Kristýna Lexová zpracovávala bakalářskou práci na téma Advanced systems of Li-Ion accumlators. Při zpracovávání textu byla velmi samostatná a sama si aktivně vyhledávala studijní materiály, stejně tak jevila velký zájem o praktickou činnost v laboratoři. Studentka se byla taky velmi rychle schopna zorientovat v dané problematice, čemuž odpovídá i výsledná kvalita práce, která je velmi kvalitně napsána, logicky uspořádána a také grafické zpracování měřených dat je velmi přehledné a velmi kvalitní. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 95 body. CELKOVÉ HODNOCENÍ: Z hlediska gramatického, stylistického a formálního, v souladu s hodnocením od Ing. Tomáše Kazdy, Ph.D. a také s uvážením nesmírné pečlivosti studentky a jejího plného nasazení, se kterým se své bakalářské práci věnovala, hodnotím práci 99 body, známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Langerová, Petra

Autorka ve své práci zpracovává velmi obsáhle a podrobně problematiku způsobů uchování elektrické energie a zaměřuje se především na využití baterií a akumulátorů. Postihuje jejich historii, zabývá se vhodnými materiály, jejich výhodami a nevýhodami, přičemž prokazuje hluboké znalosti získané nejen z internetových a knižních zdrojů, ale také z magisterských a doktorských prací vedených na Fakultě elektrotechniky, což je nadmíru přínosné, neboť se jedná o skutečně relevantní, inovativní a hodnotné zdroje informací. Seznam citovaných zdrojů a míra informovanosti o obsahu jednotlivých prací opravdu přesahuje běžný rámec bakalářských prací a její práce s uvedenými zdroji je bravurní. Nechybí také pečlivé popisy obrázků, grafů a tabulek poskytujících dostatečné vysvětlení a zhodnocení znázorněných dat a údajů. Nejpřínosnější částí její práce jsou ale experimenty, které prováděla, aby sama porovnala jednotlivé vlastnosti v práci uvedených materiálů navržených pro využití v akumulátorech. Velmi jasně a podrobně přitom porovnala a vysvětlila měřicí postupy a získané hodnoty, aby došla k vlastním výsledkům, které shrnula v závěru práce. Je velice obtížné na této práci najít něco, co by se dalo vytknout či změnit. Po stránce jazykové tato práce výrazně přesahuje obvyklou úroveň bakalářských prací, autorka si velice dobře dokáže poradit i s takovými problematickými záležitostmi jako je používání členů, předložek či čárek, ve větné stavbě jí prakticky není co vytknout a po stránce stylistické je možné postavit ji naroveň s běžně publikovanými články v odborných časopisech zabývajících se podobnou tématikou. Práce rovněž splňuje všechny formální požadavky, její struktura je jasná, logicky a přehledně členěná. Práci proto doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 96 bodů, čili A.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 102092