ZÁŠKODNÝ, J. Model víceotáčkového motoru a simulace v programu ANSYS Maxwell [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Diplomant zpracoval téma víceotáčkových asynchronních motorů. Nastudoval a samostatně odvodil prostorové průběhy magnetického napětí ve vzduchové mezeře pro několik typů vinutí, provedl jejich harmonickou analýzu, srovnal s výstupy MKP modelu a diskutoval výsledky. Ověřil možnosti použití „Skew model“ v programu Maxwell pro analýzu rotorů s natočenými drážkami, provedl měření na zadaném motoru a srovnal výsledky. Diplomant využíval pravidelných konzultací, aktivně a samostatně plnil zadané úkoly. Postup řešení konzultoval také s odborníky z praxe ze Siemens Mohelnice. Zadání bylo zcela splněno.
Předložená diplomová práce se zabývá problematikou víceotáčkových asynchronních motorů s přepínáním počtu pólů. Hlavní část práce se věnuje simulacím a měření konkrétního motoru firmy Siemens Mohelnice. Ve druhé kapitole je velmi stručně pojednáno o základní teorii víceotáčkových asynchronních motorů změnou zapojení statorového vinutí. Konkrétně je rozebráno zapojení Y/YY a /YY. Ve třetí kapitole je podrobně rozebráno vinutí motoru pro přepínání počtu pólů 2/1 Siemens a vinutí odpovídajícího stroje převzaté z literatury. U těchto dvou vinutí byly porovnány teoretické průběhy magnetických napětí ve vzduchové mezeře a činitelé vinutí. Čtvrtá kapitola je věnována vlivu natočení drážek zadaného motoru firmy Siemens. Při analýze bylo využito programu RMxprt a 2D modely v programu ANSYS Maxwell pro čtyřpólovou i dvoupólovou variantu zapojení statorového vinutí. V páté kapitole je vyhodnocení simulací a šestá kapitola se zabývá měřením konkrétního motoru a vyhodnocením měření. V sedmé kapitole jsou porovnány výsledky získané simulací a měřením včetně stručného vysvětlení rozdílu mezi naměřenými a vypočtenými hodnotami. Práce má, podle mého názoru velký přínos pro výrobce motorů, poněvadž podrobně rozebírá vliv konstrukčních vlivů na výstupní parametry konkrétního dvourychlostní stroje. Práce je dobře členěná s přehlednými obrázky a dobře se čte. Oceňuji velmi dobrou jazykovou úroveň s velmi malým množstvím drobných překlepů. Připomínky k práci: - Shoda simulovaných a naměřených hodnot je velmi dobrá. Je třeba si uvědomit, že údaje o magneticky měkkém materiálu, které se vkládají do simulačního programu se mohou od skutečného materiálu lišit minimálně v rozsahu povolených výrobních tolerancích, stejně tak je nutné uvažovat vliv technologických tolerancí apod. - Chybí podrobnější literární rešerše.
eVSKP id 109640