KADAŇKA, K. Meteorologická stanice pro Iontmetr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Szabó, Zoltán

Student Karel Kadaňka ve své bakalářské práci se věnuje návrhu meteorologické stanice pro iontmetr. Na začátku práce se seznámil s měřením neelektrických veličin, které v prvních kapitolách odevzdané práce stručně popisuje. Vytknout mohu jen že se nezabývá s jejích převodem na elektrický signál, zmíní se o tom až u rozboru vlastností některých vybraných senzorů. Student navrhl a realizoval meteostanici, která bude bezdrátově připojen k iontmetru a bude sloužit pro zkoumání vlivů klimatických změn na počet lehkých iontů. Prakticky předvedl bezdrátový přenos naměřených meteorologických veličin do budoucí řídící jednotky iontmetru kde naměřené hodnoty na displeji zobrazil. Požadavky zadání splnil, v práci postupoval samostatně a se zájmem o zpracovávanou problematiku. Dosažené výsledky a celkový přístup studenta k řešení práce hodnotím pozitivně.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Roubal, Zdeněk

Student Karel Kadaňka v předložené práci popisuje návrh meteostanice, která bude spolupracovat s iontmetrem a tím umožní postihnutí vlivu klimatických faktorů na koncentraci lehkých iontů. Při rozboru snímaných veličin (teplota, atmosférický tlak, vlhkost vzduchu) popisuje klasické snímače daných veličin, jejich výstup ale není možné snadno převést na elektrickou veličinu. Zde by bylo vhodnější popsat ty měřicí principy, které nakonec využije u vybraných elektronických senzorů. V rozboru vzniku vzdušných iontů nelze souhlasit s tvrzením, že vznikají především atmosférickým výbojem nebo bleskem. Obdobně je chybná věta na začátku kapitoly 2.3 o tom, že lidskému organismu prospívají kladné ionty, kterou autor následně o dva řádky dále popře. Horší teoretickou část vyvažuje část praktická, kde student přehledně uvádí výpisy programů a popisuje jednotlivé použité senzory. Jejich výběr považuji za správný, i když by stálo za to porovnat je s obdobnými senzory od jiných výrobců. U každého senzoru uvádí vývojový diagram s popisem programu na jeho ovládání. Po formální stránce je horší čitelnost některých obrázků, které byly zřejmě převedeny z bitmapy. Občas se vyskytnou špatně formulované věty - jako například na straně 33: „Hodnota prachových částic je záporná, protože obrázek 31." Kladně hodnotím realizaci meteorologické stanice a její celkovou funkčnost, kterou mi student prakticky předvedl. Přínosně hodnotím přidání senzoru prašnosti, který by mohl významně pomoci pro objasnění vlivu prachových částic na vzdušné ionty. Student prokázal schopnost dobré samostatné tvůrčí práce.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 102582