KONEČNÝ, Š. Použití náhradních modelů v evolučních výpočtech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kůdela, Jakub

Student se v práci zabýval návrhem letového profilu s použitím náhradních modelů. V práci popisuje nejpoužívanější přístupy pro tvorbu/výběr náhradích modelů a jejich použití pro optimalizaci výpočetně náročných systémů. V aplikační části pak použil dva typy náhradních modelů (polynomial response surface a radial basis function) a algoritmus diferenciální evoluce pro následnou optimalizaci profilu křídla. Použil pro to několik programovacích jazyků - příprava dat probíhala v C++, simulační model je v Pythonu, náhradní modely a optimalizační algoritmus pak v MATLABu. Student zvládnul moderní a poměrně obtížnou tématiku výborně. Vytknout by se dalo to, že na několika místech v textu mohlo místo slovního popisu nastavení parametrů a výsledků použít přehlednějších tabulek. Také popis zvolené aplikace mohl být podrobnější. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dobrovský, Ladislav

Předložená práce obsahuje rozsáhlou rešerši evolučních algoritmů a metod tvorby náhradních modelů s několika aplikacemi z literatury a provedenou aplikací vlastní, která řeší problém návrhu aeriodynamického profilu křídla. Přestože práce obsahuje dobrné překlepy považuji ji za vysoce kvalitní. Text je velmi hutný, ale vše je logicky uspořádáno a s náležitým vysvětlením a odkazy na literaturu. Metod bylo analyzováno několik, jak dokládají zdrojové kódy. V úvodu autor zmiňuje "řešení v reálném čase", pro optimalizaci se častěji hovoří kvůli kombinatorické explozi o nalezení řešení v rozumném, splnitelném či dostupném čase. V kontextu zvoleného problému optimalizace profilu křídla pro virtuální prototyp nedává reálný čas větší smysl. Autor tvrdí a odkazuje na referenci [3], že "Většina existujícího výzkumu evolučních algoritmů je založena na implicitním předpokladu, že vyhodnocování cílů a omezení kandidátských řešení je snadné a výpočetně levné". Naopak například autoři Price, Storn a Lampinen v publikaci "Differential evolution A practical approach to global optimization" zmiňují, že je cílem při vývoji evolučních algoritmů počet vyhodnocení účelové funkce snížit, neboť výpočty účelové funkce obvykle v praxi spotřebovávají více než 95% času běhu algoritmu. Také například vyhodnocení soutěží jako "The 2019 100-Digit Challenge" (Price, Awad, Ali, Suganthan) zohledňuje počet vyhodnocení účelové funkce. Na str. 21 "kovarianční matici nxn -> bylo nejspíše myšleno n × n" Popisek obrázku 1 je velmi obsáhlý, preferoval bych stručnější s vysvětlením v textu. Místo termínu "mezidata" bych preferoval "mezivýsledky". 7.1.1 "byl software" ; domnívám se, že chybí sloveso "použit" Jazyk C++ tradičně nebývá označován jako skriptovací, na str. 51 bych tedy preferoval použít "pomocí programu (...) v jazyce C++". Překlepy: vrstevách, oodnocení, rovloženou, eveločním, řěšení, Softwar, spustiť, tohot, perseptivním, proledávaného

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 140064