SVETOSHEVA, A. Schvalovací systém s automatizovanou kontrolou ve webovém prohlížeči [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Studentka Anastasia Svetosheva vypracovala svou bakalářskou práci na praktické téma související s činností Etické komise pro biomedicínský výzkum. Studentka se seznámila s činností komise a navrhla systém, který reflektuje základní činnosti komise. Vypracovala rešerši dostupných systémů, které by bylo možno využit. Schvalovací systém následně pro EK navrhla a naprogramovala. Systém umožňuje práci s předloženými dokumenty z pohledu žadatele a dále z pohledu člena Etické komise, který předložené dokumenty posuzuje. Systém umožňuje sledování stavu žádostí, hlídá časové lhůty a automaticky upozorňuje na nutné aktivity, které uživatelé musí vykonávat. Navržený systém je plně funkční a splňuje zadané požadavky. Studentka pracovala samostatně s minimem konzultací. Předložená práce je dobře sktrukturovaná, psaná čtivou formou. Výtkou mohou být některé formální nedostatky z pohledu úpravy textu nebo formulací vět. Vzhledem k tomu, že studentka není rodilou mluvčí, je úroveň práce i po jazykové stránce velmi zdařilá. Předloženou bakalářskou práci hodnotím stupněm B, 85 bodů.
Předmětem bakalářské práce je implementace webové aplikace určené pro zjednodušení schvalovacího procesu žádostí pro Etickou komisi. Práce uvádí čtenáře do problematiky činnosti etické komise v kontextu historie a potřeby takového orgánu; vysvětluje procesy a entity, které jsou součástí etické komise, a to jak v rovině obecné, tak konkrétně v případě Etické komise pro biomedicínský výzkum na FEKT. Úvodní kapitola tak správně vysvětluje teoretické informace potřebné pro realizaci specifického softwarového řešení. Navazující kapitola vyjmenovává existující, typicky komerční, produkty, na jejichž základu by mohlo být řešení pro etickou komisi realizováno. Jsou předloženy a přehledně zhodnoceny čtyři populární řešení; dále je na základě faktů obhájeno rozhodnutí pro realizaci webové aplikace na míru pomocí běžně a zdarma dostupných vývojových nástrojů. V realizační části studentka adekvátně postupuje předložením případů užití v souhrnné formě a identifikací systémových entit a relačních vazeb mezi nimi. Krátce jsou vysvětleny použité technologie s odkazem onlinové články s bližším upřesněním. Popis rozdělení logiky aplikace na backend a frontend část a popis chování jednotlivých částí programu je provedeno vhodně. Autorka se vyhýbá klasickým návrhovým chybám a decentně na ně v textu upozorňuje - namátkou nutnost využití HTTPS pro přenos formulářových dat, či nutnost používání metody POST pro požadavek s charakterem zápisu. Samotná aplikace je realizována v kontextu bakalářské práce na výborné úrovni. Volba rozdílných programovacích prostředků pro tvorbu jednotlivých částí - Typescript s Reactem pro frontend a Python s Django pro backend -, stejně jako zvolené knihovny a programovací prostředky, poukazuje na pokročilost studentky v dané tématice. Ač je samotný kód častokrát svépopisný, možná postrádá komentáře a adekvátně formulované konstanty v některých nikoliv zcela intuitivních pasážích, což je s ohledem na akademický formát práce mírně na škodu. Studentka předložila bakalářskou práci s programovací (implementační) tématikou. Práce je strukturovaná systematicky, přehledně rozdělená do kapitol od teoretického úvodu až po realizaci a závěr. Technická zpráva je svým počtem stran na nižší úrovní očekávaného rozsahu, studentka nahrazuje zdlouhavé popisy použitých technologií odkazem na literaturu, což hodnotím jako přijatelné. Práce obsahuje dvacet literárních zdrojů, z nichž je převážná část onlinových. To je pro práce tohoto charakteru typické. Kvalitu technické zprávy, možná zbytečně, snižují překlepy a drobné typografické chyby. Celkově práce působí jako kvalitní. Hodnocení 85b (velmi dobře - B).
eVSKP id 150826