TELECKÝ, M. Gerchbergova-Papoulisova metoda rekonstrukce signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mihálik, Ondrej

Úkolem bakalářské práce bylo seznámit se s frekvenčně omezenými signály, jejich vlastnostmi a možností jejich extrapolace pomocí Gerchbergovy-Papoulisovy metody. Student Matyáš Telecký samostatně nastudoval, pochopil i aplikoval potřebné partie matematiky, které jsou nad rámec matematiky běžně vyučované v našem bakalářském studiu. K práci přistupoval svědomitě a s plným nasazením. Tomu odpovídá i vysoká úroveň výsledné technické zprávy. Při osobních a elektronických konzultacích, které využíval v dostatečné míře, vystupoval velmi skromně, ale cílevědomě. V práci demonstroval využitelnost Gerchbergovy-Papoulisovy metody pro extrapolaci dat mimo konečný počet pozorovaných vzorků. Dále otestoval několik modifikací pro plynulé frekvenční omezení a analyticky odvodil tvar různých konvolučních jader, čímž snížil výpočtovou náročnost algoritmu. Tyto výsledky publikoval na mezinárodní konferenci Student EEICT. Dle mého názoru všechny uvedené skutečnosti potvrzují schopnost studenta plně propojit své matematické znalosti a programátorské dovednosti, čímž splnil všechny body zadání. Věřím, že student Matyáš Telecký bude pokračovat v magisterském studiu a dále se věnovat obdobné problematice. Konstatuji, že student ode mě získal 94 bodů a klasifikuji jeho práci známkou „výborně“.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Mesárošová, Michaela

Pan Telecký se ve své práci zabýval metodami pro rekonstrukci frekvenčně omezených signálů pomocí Gerchbergovy-Papoulisovy metody, které dále rozšířil, analyticky odvodil a implemetoval, co mělo za následek zefektivnění původních algoritmů i možnost aplikace na signály, které kvůli svým vlastnostem nebylo možné rekonstruovat kvalitne. Z práce je patrné, že student se seznámil a zorientoval v široké matematické oblasti a teoretické znalosti úspěšně aplikoval na řešení konkrétních problémů. Teoretické i algoritmické postupy byli kvalitně zdokumentovány. Výsledky a porovnání jednotlivých metod je doplněné o grafické ukázky a jsou z nich vyvozené jak logické, tak i praktické závěry. Po formální stránce se vyskytla jen drobná chyba v čísle reference na stránce 27. Taky na pár místech chybí číslo reference, ke kterému se text vztahuje. Celkově je technická zpráva velice kvalitný a na vysoké úrovni, oceňuji také dobrou práci s vhodnými literárními zdroji. Navrhuji hodnocení 95 bodů, známka "výborně".

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 158968