HIDEGOVÁ, S. Validace multikanálové bioimpedance cév za použití synchronizované cévní sonografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Předložená práce studentky Simony Hidegové se zabývá validací multikanálové bioimpedance pomocí cévní ultrasonografie. Práce byla vypracována ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Ann v Brně (ICRC FNUSA). Teoretická část práce shrnuje základní parametry kardiovaskulárního systému, popis rychlosti pulzové vlny a možnosti jejího stanovení. Praktický experiment byl navržen jako synchronní měření na multikanálovém bioimpedančním monitoru (MBM) a dvou ultrazvukových systémech. Tyto experimenty byly realizovány na klinickém pracovišti. Celkem proběhlo měření na 13 osobách a jejich data byly studentkou vyhodnoceny. Samotné zpracování bylo realizováno analýzou ultrazvukových sekvencí a signálů z MBM. Výsledné odečtené časy byly statisticky vyhodnoceny. Závěry stanovené studentkou považuji za správné. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Vytýkám pouze přítomnost velkého množství tabulek v textu – tabulky 8.1 až 8.24 mohly být až v přílohách práce a do textu práce dát jen souhrnný přehled. Práce studentky má logickou strukturu, pracovala samostatně a využívala především externích konzultantů. Pokud by bylo provedeno měření na více subjektech, je možné výsledky publikovat v odborné literatuře. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 92 bodů).
Studentka Simona Hidegová vypracovala svou diplomovou práci na téma Validace multikanálové bioimpedance cév za použití synchronizované cévní sonografie. Teoretická část obsahuje úvod do vaskulárního systému a hemodynamiky. Přehledným a srozumitelným způsobem popisuje proudění krve, pulzovou vlnu a její parametry. V druhé kapitole se zaměřuje na diagnostický význam měření pulzové vlny a následující kapitola předkládá možnosti měření rychlosti pulzové vlny z pohledu náročnosti měření a dosažených výsledků. Ve 4 kapitole je představen vícekanálový bioimpedanční monitor, který byl zkonstruován v Akademii věd (Ústav přístrojové techniky, Brno). V popisu je uveden princip měření, umístění elektrod, výpočet impedancí a rychlosti pulzové vlny. Kapitoly 5-8 jsou věnovány praktické části: popis návrhu experimentu, popis měřené skupiny subjektů, popis zobrazených a analyzovaných dat a následné statistické zpracování. Práce je zaměřena na ověření naměřených výsledků bioimpedančním monitorem pomocí jiné diagnostické metody – cévní sonografie. Bylo využito měření časových intervalů (tranzientních časů), které byly odečteny z bioimpedančních signálů a EKG z bioimpedančního monitoru a pro porovnání z EKG a průtokových vln z cévního sonografu. Studentka potvrdila, že použití cévní sonografie je vhodnou metodou pro ověření vícekanálového bioimpedančního moitoru. V práci se vyskytují některé nepřesné formulace, např. „kanály detekující impedanci“ (str. 30) nebo „v těle dochází ke konduktivitě“ (str. 32). Z formálního hlediska bych vytkla nevhodný popis tabulek 7.1 a 7.2., případně tabulky 8.1 – 8.12. Pro pochopení smyslu tabulky je nutné si doplnit informace z textu. Tabulky 8.1 - 8.12 předkládají naměřená data pro všechny subjekty. Nabízí se tyto tabulky pro subjekty 2-12 přesunout do příloh. V kapitole 8.3 jsou chybně tabulky zaměněny za obrázky. V praktické části se studentka podílela na měření. Získaná data zobrazovala a zpracovávala pomocí obdržených programů. Výsledky – odečtené časové intervaly – jsou zapsány do tabulek, které jsou uvedeny v práci a jsou přiloženy do příloh. Předloženou práci hodnotím po formální i po obsahové stránce stupněm B/82.
eVSKP id 134475