HOFFMANNOVÁ, K. Vliv rovnováhy na rychlost pohybu ve sportovním šermu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2025.
Bakalářská práce se zabývá vztahem mezi rovnovážnými schopnostmi a rychlostí pohybu ve sportovním šermu. Cílem bylo zjistit, zda lepší rovnováha přispívá k vyšší rychlosti pohybu, konkrétně při kombinaci posun–výpad. Autorka využila kombinaci měření pomocí přístrojů Biodex Balance System, OptoJump Next a tlakových vložek Medilogic WLAN. Výsledky byly statisticky analyzovány a diskutovány v kontextu dostupné literatury. Úvod je velmi dobře napsaný a jasně definuje cíl práce. Teoretická část je rozsáhlá, přehledná a odborně podložená. Obsahuje podrobný popis šermu, rovnováhy, fyziologie, tréninkových metod i technologií. Literární rešerše je kvalitní a ukazuje, že autorka má přehled o současném výzkumu. Cíle jsou jasně formulované a odpovídají zadání. Metodika je propracovaná, přístroje a postupy jsou popsány detailně. Výběr výzkumné skupiny je dobře odůvodněn. Měření proběhlo systematicky, výsledky jsou přehledně zpracovány. Statistická analýza je provedena korektně, včetně testování normality a korelačních koeficientů. Výsledky jsou interpretovány s ohledem na limity výzkumu. Diskuse je kritická, věcná a reflektuje silné i slabé stránky výzkumu. Závěr shrnuje hlavní poznatky a navrhuje další směr výzkumu. Jazyková úroveň je velmi dobrá, text je stylisticky vyvážený, odborně přesný a čtivý. Odborná terminologie je používána správně. Bakalářská práce je kvalitní, splňuje všechny požadavky kladené na závěrečnou práci bakalářského studia. Autorka prokázala schopnost samostatné práce, odbornou erudici i schopnost kritické reflexe.
Autorka předložila práci zaměřenou na měření vlivu rovnovážných schopností jedince na rychlost pohybu v šermu. V úvodní části autorka poměrně zeširoka představuje šerm jako sport, nicméně s ohledem na záměření práce mohla být tato část výrazně stručnější. V syntéze poznatků pracuje s relevantními a aktuálními zdroji. V textu se objevují pasáže, kde neni zřejmé, co je tvrzení autorky a co je citace nebo parafráze. Úvodní část obsahuje řadu formálních nedostatků (např. zvýrazněný text). Cíle práce jsou formulovány jasně. Zmínka hodnocení dle tzv. "sway indexu" patří spíše do metodické části. Hypotézy jsou chybně uvedené v metodice práce. Formálně patří spíš k cílům a výzkumné otázce. Charakteristika výzkumného souboru postrádá formální stránku odborného textu (popis počtu probandů písmenem "n", směrodatnou odchylku ve věku). Popis postupu jednotlivých měření je výstižný a odpovídá úrovni bakalářské práce. Zobrazení grafů v metodice je diskutabilní. Není zřejmé, jestli se jedná o částečnou prezentaci dat nebo popis možností vizualizace. Výsledky bakalářské práce jsou kvalitní a relevantní vzhledem k vytyčeným cílům. Hlavní hypotéza byla statisticky potvrzena, vedlejší hypotézy byly analyzovány s kritickým odstupem. Cíle práce byly splněny. Autorka přiznává limity práce a otevřeně interpretuje a reflektuje jejich příčiny. Pro zvýšení kvality by bylo vhodné více strukturovat text a prohloubit biomechanické vysvětlení. Závěr je věcný a dobře strukturovaný.
eVSKP id 167579