ZDENĚK, M. Řízení robota UR5 z Robotického operačního systému (ROS) [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Radil, Filip

Student Marcel Zdeněk se ve své práci zabýval integrací robotického ramene UR5e do systému ROS. Kromě samotného ramene student úspěšně implementoval do ROS také robotický gripper a hloubkovou kameru. Dosažené výsledky jsou přínosné pro budoucí projekty řešené v mechatronické laboratoři na FSI VUT. Student přistupoval k řešení samostatně a iniciativně. Zadání práce bylo v přiměřeném rozsahu splněno. Určité výtky lze směrovat k rešerši, která přináší pouze nejzákladnější informace z vymezených oblastí a jedná se ve většině případů pouze o překlad anglických textů dostupných na webových stránkách. První kapitola praktické části (Kapitola 3.1) je do velké míry také rešeršní a opět popisuje pouze snadno dohledatelné informace. Student měl volné pole působnosti při vytváření laboratorní úlohy. Zde hodnotím kladně jeho aktivní přístup a technické zpracování i přes to, že úloha mohla být propracovanější. Výsledný program je tvořen skripty v jazycích Python a C++, při jejichž tvorbě autor projevil značné programátorské schopnosti. Navzdory připomínkám hodnotím práci kladně a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Formánek, Martin

Předložená práce pana Marcela se zabývá integrací robotického manipulátoru UR5e to prostředí ROS. Po formální stránce je v práci minimum překlepů i stylistických nedostatků. Práce je rozumně logicky rozčleněna na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se jedná o dost podrobný popis použitých nástrojů, které jsou v práci použity. Zde bych ocenil větší námahu při tvorbě textu než pouhé přepsání citovaných zdrojů z AJ do ČJ, což je bohužel případ většiny textu v rešeršní části. Vznikají pak zajímavé, avšak neexistující pojmy jako "funkční gradient”, “funkce náročnosti" apod., nebo citace, na které není odkazováno, ale jsou zahrnuty v textu jiným citačním stylem. Praktická část, věnována vlastnímu řešení je rozdělena na dvě části. V První části jsou popisovány komponenty dle mého názoru až příliš detailně, a část má spíše rešeršní charakter. K vlastnímu řešení se dostáváme až v druhé části, ve které je vytvořen program - nalezení kostky, její uchopení a přemístění. Autor provedl řadu experimentů, ve kterých ale chybí bližší popis jednotlivých pokusů (počáteční nastavení, parametry robota/gripperu, ..). Program se skládá celkem z tří autorem vytvořených skriptů, dva psané v jazyku Python a jeden v C++. Skripty jsou na slušné úrovni, autor prokázal značné programátorské zkušenosti a ověřil tím možnost využití prostředí ROS pro ovládání robotického ramena s kamerou. I přes výtky hodnotím úroveň práce kladně. Hlavní cíl práce „Řízení robota UR5 z Robotického operačního systému“ byl úspěšně splněn a lze tedy zadané téma považovat za splněné v požadovaném rozsahu. Po uspokojivém zodpovězení dotazů doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou dobře / C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 149465