TRUBÁK, J. Anténa pro RFID čtečku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulášek, Tomáš

Posudek vypracoval Ing. Martin Trtílek z firmy Photon Systems Instruments, spol. s r.o., Drásov Tématem práce studenta byl návrh speciální antény pro čtení čipů RFID umístěných na plastových tácech určených pro umístění 20 květináčů s experimentálními rostlinami. Tyto rostliny jsou následně měřeny (monitorovány) různými měřicími stanicemi, které pak získávají informace o jednotlivých rostlinách. Změřené informace jsou zaslány do databáze společně s RFID identifikací. Měřicí systém provádí automatické měření řady táců rozmístěných na ploše např. 6mx6m. Při rozměru jednotlivých táců cca 35cmx30cm se jedná o významná množství. Tácy jsou umístěny vždy jeden vedle druhého. Bylo třeba vyřešit odlišení jednotlivých táců tak, aby bylo možno jednoznačně určit, nad kterým tácem bylo provedeno měření. Tento úkol, i když se může zdát jednoduchý, tak opravdu není, a to z důvodu použitelné frekvence, kde bohužel vlnová délka použité frekvence je větší než rozměr uvažovaného tácu. Z toho důvodu dochází při použití standardní antény vždy k detekci okolních RFID čipů, a není možné rozpoznat, nad kterým tácem měřicí zařízení právě je. Student v rámci diplomové práce přichází s návrhem antény, jinými slovy s řešením pro danou aplikaci. Cíl práce je založen na praktické aplikaci a je jasný a výstižný. Během práce byla úspěšně zkonstruována anténa, která umožňuje odlišit pozice jednotlivých RFID čipů a tedy možnost identifikovat jednotlivé tácy. Velikost antény je uzpůsobena tak, aby ji bylo možné v aplikaci použít. Vytýčený cíl byl tedy dosažen a student to prokázal experimentálním měřením. Asi z důvodu časových nebylo provedeno měření s reálnými vzorky, kde různé množství vody v jednotlivých květináčích může ovlivnit výrazně signál z jednotlivých RFID čipů, a tedy i schopnost rozpoznávání jejich pozic. Předložená práce dokazuje studentovu schopnost inženýrské práce, text odpovídá požadavkům na kvalitu práce v magisterském studiu. Proto doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci známkou výborně/90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Lukeš, Zbyněk

Předkládaná diplomová práce se zabývá návrhem vysílací RFID antény pro americké pásmo 902-928 MHz. Po teoretickém úvodu si student vymezuje požadavky, které by jeho anténa měla splňovat. Rozhoduje se pro lineární polarizaci, jelikož v jeho aplikaci zná orientaci tagů. Dále navrhuje čtyři flíčkové antény: flíčkovou anténu napájenou sondou, flíčkovou anténu napájenou L sondou, flíčkovou anténu napájenou kapacitním kloboukem a flíčkovou anténu s parazitním flíčkem. Tyto antény porovnal v programu CST Microwave Studio, poté realizoval anténu s největším ziskem (anténa s parazitním flíčkem). Zde bych si dovolil poznámku, že měla být při výběru zohledněna i šířka pásma, jelikož při přiblížení snímaného objektu s tagem může dojít k odladění antény a tím k chybovému čtení tagu. Tato anténa má rovněž největší podélný rozměr. Student danou anténu zrealizoval, změřil impedanční přizpůsobení a její směrové charakteristiky. Tyto parametry korespondují s teoretickými předpoklady. Dále provedl test čtení tagů na umělohmotných přepravkách a výsledky srovnal s komerční anténou od firmy Poynting. Tato komerční anténa je kruhově polarizovaná (patch anténa s kapacitními kloboučky) se ziskem 8 dBi, student má lineárně polarizovanou anténu se ziskem 10,5 dBi. Překvapivé je pro mě zjištění rozdílů v tabulce 5.1 a 5.2. Z praktického hlediska je mi známo, že uvedené tagy jdou detekovat až na vzdálenost několika metů (čtečka firmy Metra a anténa Poynting). Práce má 44 stran, avšak její rozsah je dostačující a celkově je zadání splněno. Po gramatické a formální stránce je práce na docela dobré úrovni.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 102238