KAVÁLEK, O. Měření kontraktibility a viability izolovaných srdečních buněk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Rychtárik, Milan

Student měl za úkol se ve své práci zabývat měřením vitality izolovaných kardiomyocytů v různých kultivačních médiích a vyhodnocováním jejich kontraktibility vlastním detektorem navrženým v prostředí Matlab. Student v průběhu roku pracoval celkem svědomitě a pravidelně konzultoval, nicméně výsledná práce má velké nedostatky. Poměrně rozsáhlý teoretický úvod je víceméně věcně a tématicky správný, bohužel je ale tvořen přiliš velkými převzatými bloky textu, i když správně citovanými. Mnohem více práce mohlo být odvedeno i na realizovaném detektoru kontrakcí. Zde postrádám především zavedení některých kvantitativních ukazatelů velikosti kontrakce a použití i jiných metod vyhodnocování, než jen za pomoci eucentricity. Velká škoda je, že u měření viability pomocí trypanové modři, která studentovi zabrala tolik času, v podstatě chybí nějaké hlubší rozebrání a zhodnocení naměřených dat a získaných výsledků. Měření kontraktibility v míře jakou bylo požadováno v zadání, nemohlo být bohužel realizováno v důsledku nedostatku izolovaných kardiomyocytů. Po formální stránce mám výhrady k nesprávnému číslování stránek. Kladně hodnotím zejména studentovu schopnost samostatně pracovat a plnit zadání a práci tedy i přes uvedené neodstatky doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 28/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Provazník, Valentýna

Student Ondřej Kaválek se věnoval velmi zajímavé a potřebné problematice měření vybraných vlastností izolovaných buněk. V souladu se zadáním prostudoval potřebné kapitoly z oblasti elektrofyziologie srdečních buněk. V teoretické části práce jsou tak popsány hlavní biologické charakteristiky buněk a dále jejich elektrické spontánní a vynucené projevy. Tato část obsahuje i text věnující se zpracování obrazových dat s ohledem na požadované měření kontraktility buňky. Zde je nutné konstatovat, že se jedná o velmi stručný popis, například části "Předzpracování obrazu" a "Segmentace obrazu" neobsahují žádný matematický popis a omezují se pouze na krátké slovní vysvětlení. V práci je dále v kapitole "Praktická část" dostatečně podrobně popsán protokol experimentů s měřením kontraktility a viability buněk. Bohužel další text s výsledky měření opět trpí nadměrnou stručností. Například použitá mediánová filtrace je dokumentována obrázky, chybí však specifikace filtru a zdůvodnění použití. Vlastní práci lze vytknout také některé drobnosti, zejména nepřesné formulace či neformální komentáře skutečností, což není běžné v textu typu technické zprávy. Práce má přes uvedené výhrady svoji hodnotu, především v části prezentace výsledků měření viability buněk. Dosažené výsledky jsou akceptovatelné, student splnil zadání a dosáhl vytčených cílů. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 34203