ANDRUŠKA, M. Biodynamické osvětlení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Bc. Martin Andruška vypracoval diplomovou práci na téma „Biodynamické osvětlení“. Cílem práce bylo vytvořit LED svítidlo s možností nastavení chromatičnosti podle okolních podmínek a s možností jeho implementace do systému chytré domácnosti. Po formální stránce je práce jasně rozdělena na teoretickou a praktickou část, kapitoly jsou logicky poskládané, v textu je vysvětlena potřebná problematika. Vše je doplněno řadou obrázků a grafů, které potvrzují správnost návrhu a celého řešení. Student byl při řešení diplomové práce samostatný, na online konzultace nachystaný a přicházel s řadou zajímavých řešení, které se snažil do zařízení implementovat. Před koncem řešení se student dostal do časového deficitu a tento nedostatek je patrný hlavě v textové části práce. Navržené zařízení bylo otestováno a funkčnost předvedena v rámci konzultace. Student si je vědom problematických míst. Navrhuji proto práci k obhajobě a hodnotím 78 body.
Student v začátku práce rozvedl fyziologický cyklus hormonů v denním cyklu v těle člověka vlivem externích světelných podmínek, dle studií uvedených v literatuře. Dále student uvádí i příklady, ze studií, využití specifických světelných podmínek, kterými lze ovlivnit zvýšení produktivity práce. Práci v teoretické části, bych vynechal některé části, jako třeba výbojkové záření, z důvodu zadání zaměření na LED. V teoretické části mi chybí způsoby snímání okolních světelných podmínek. V části porovnání čidel osvětlení, mi chybí shrnutí a porovnání všech uvedených typů, ne jenom dvou typů, navíc v pozdější fázi student uvádí čidlo, které v předchozí kapitole není uvedeno (Spíše překlep studenta, kde uvádí v nadpisu typ TCS3472, ale v textu zmiňuje TCS34725). Některé kapitoly by bylo lepší rozdělit trochu jiným číslováním, aby v kapitole Postup řešení, student píše primárně o porovnání snímačů, ale podkapitoly obsahují i konstrukci snímacího modulu a svítidla. V práci chybí uvedený katalogový list pro nabijecí obvod akumulátoru, to samé chybí popsání zvoleného fotovoltaického panelu. Celkově mi v práci chybí bližší popis vstupních dat o zařízení. Jako třeba jaký je důvod použití snímacího modulu na baterii s dobíjením přes solární článek a spotřeba celého snímače. Jestli samotné zařízení dokáže být v provozu dostatečnou dobu. Celkově by text práce chtěl trochu lépe poupravit a přeskupit. Avšak v pozdější kapitole samotné Realizace, již student lépe popisuje samotné vytvořené zařízení. V poslední fázi mi chybí nějaký popis vlastního softwarového řešení různých nastavení světelných podmínek. I přes výše uvedené výtky v práci, doporučuji diplomovou práci studenta k obhajobě. Bodovým hodnocením 70 bodů, známkou C.
eVSKP id 134639