NOVÁKOVÁ, R. Obrábění materiálů pro řezné nástroje, za využití metod EDM, se zaměřením na optimalizaci výrobního procesu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Slaný, Martin

Posuzovaná práce je přehledně rozčleněna do 4 hlavních kapitol, které postupně popisují jednotlivé body stanovené zadáním. Práce je z větší části, zaměřena na specifikaci parametrů a faktorů ovlivňujících strojní čas potřebný pro výrobu zvolené součástky s využitím technologie EDM. V rámci řešení byl realizován srovnávací test, který měl prokázat vhodnost jednotlivých materiálů používaných pro elektrody v kombinaci s vhodným generátorem, na obrábění zvoleného materiálu s ohledem na opotřebení elektrod a strojní časy. Práce obsahuje všechny formální náležitosti a text je vhodně doplněn o obrazovou dokumentaci. Autorka prokázala velmi dobrou orientaci v řešené problematice a prokázala schopnost vyvozovat ze získaných informací závěry. Přístup autorky k řešení a vypracování práce hodnotím jako velmi aktivní se zájmem o danou problematiku. Z výše uvedeného vyplývá, že práce splňuje všechny náležitosti stanovené pro vypracování vysokoškolské závěrečné práce a byly splněny všechny stanovené cíle. Proto práci doporučuji k obhajobě s doporučenou známkou A – výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šurda, Adam

Posuzovaná bakalářská práce je zaměřena na elementární rozbor principu elektroerozivního obrábění a v praktické části pak velice názorně demonstruje rozdíly vybraných parametrů, dosažených při použití třech různých typů elektrod při obrábění dílce za stejných obráběcích podmínek. Přestože byl výsledek experimentu s různými materiály elektrod do jisté míry předvídatelný již na samém začátku zkoušek, podařilo se studentce během pokusů naměřit reálné hodnoty opalu elektrod, přesnosti a časové náročnosti obrábění, ke kterým bude v budoucnu přihlíženo při volbě optimálních technologických postupů v nástrojárně příslušné firmy a lze tedy říci, že výsledky této práce najdou své praktické využití. Kromě důkladného a přehledného popisu parametrů, nastavovaných při vlastním obrábění, je zde věnována značná pozornost problematice generátorů, od jejich vzniku, funkce a rozdělení, až po poslední trendy v tomto oboru. Jednotlivé body a kapitoly jsou poskládány v logickém pořadí a práce působí uceleným, věcným a přehledným dojmem. V průběhu zpracování bakalářské práce se studentka dopodrobna zajímala o všechny poskytnuté informace, využívala příslušnou literaturu a aktivně se snažila dát dohromady co nejvíce informací a podkladů s touto problematikou spojených, jak ze strany obsluhy daných strojů, tak i přímo od výrobce. Proto je tato práce velice aktuální a splňuje všechny body zadání jak po teoretické, tak i po praktické stránce. K vlastní práci nemám žádné podstatné připomínky a doporučuji ji postoupit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 51172