NOVÁK, P. Výroba elektrické energie z vibrací jízdního kola [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutný, Martin

Student teoreticky i prakticky navrhnul a realizoval systém pro získávání energie z otřesů jízdního kola. S prací studenta jsem byl spokojen.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Sobotka, Jiří

Student Pavel Novák ve své Bakalářské práci navrhnul zařízení na výrobu elektrické energie z vibrací jízdního kola. Práce je přehledně rozdělena na teoretický úvod, návrh řešení a popis jeho realizace. V teoretické části se autor dostatečně podrobně věnuje popisu fyzikálních principů a technologií, nutných k úspěšné realizaci přístroje. Praktická část již takové úrovně nedosahuje. Z textu např. není zcela jasný účel simulace pohybu magnetu v cívce (kap. 2.4) v programu Matlab, dále v návrhu student používá zdvojovač střídavého napětí, ve schématu elektronické části ale není nikde zakreslen. V práci chybí schéma vnitřního zapojení integrovaného obvodu, a je zde pouze velice zkráceně a nesrozumitelně popsána funkce elektronické části systému. Student se v práci vůbec nezabývá způsobem umístění jednotlivých části generátoru na kolo, např. kudy vede drát ze sedlovky. Navrhnutý obvod by měl spínat nabíjecí cyklus pouze při poklesu napětí na baterii, ale jelikož z popisu je zřejmé, že generátor nabíjí pouze samotnou baterii, je tato vlastnost systému v takovémto zapojení zbytečná. Celý systém by měl být dotažen do konce k praktickému využití k nabíjení např. mobilního telefonu se zapnutou GPS na sledování pohybu cyklisty, což je energeticky náročné. V závěru práce se mohl student ještě zabývat vlivem tohoto způsobu nabíjení na životnost baterie. Zadání bylo přesto splněno v plném rozsahu a s ohledem na výše zmíněné doporučuji práci o obhajobě s hodnocením velmi dobře/B.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 52132