CHEPARUKHINA, A. Ověření biologických parametrů člověka pro robotickou vizuální teleprezenci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Studentka dobře pracovala s tuzemskou i zahraniční literaturou. Byla iniciativní, práci často konzultovala, někdy snad až na úkor samostatnosti, na konzultace však chodila dobře připravena. Při experimentech pracovala pečlivě, je třeba ocenit organizační náročnost jednotlivých experimentů.
Členění předložené práce logicky odpovídá jednotlivým bodům zadání. Úvodní teoretická část se zabývá základním popisem robotické teleprezence, přehledem stávajících robotů, parametry pohybu liské hlavy a vidění a rozborem jednotlivých součástí teleprezenčního systému. Tato část je sepsána srozumitelně a přehledně. Následuje návrh a provedení experimentů, nad rámec zadání byly zvoleny 3 experimenty: měření parametrů pohybů hlavy, rozlišení oka v závislosti na osvětlení a měření zorného pole. Experimenty byly provedeny korektně a na dostatečném počtu subjektů. Z práce ani přiloženého disku není patrné, kdo je autorem měřicí aplikace. Poslední kapitola se zabývá měřením parametrů teleprezence robotu Orpheus. Zde je podstatná část problematiky převzata z práce Bc. Davídka, je využit jeho systém pro měření zpoždění a jeho aplikace EyeOut. To samo o sobě není na škodu, poněkud to však snižuje celkový rozsah odvedené práce. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, drobné chyby jsou v popisu některých grafů (str. 61, 81), chybně je zaokrouhlená veličina vzhledem k velikosti nejistoty měření (str. 82). Přestože autorka je cizinka, musím vytknout velmi slabou jazykovou stránku práce. Některé věty nedávají rozumný smysl (např. hned první věta práce - Abstraktu). Je to škoda, protože i jen zběžná kontrola rodilým mluvčím by 95 % těchto chyb odstranila. Zadání průměrně rozsáhlé práce považuji za splněné a navrhuji hodnocení 75 bodů.
eVSKP id 84417