STANĚK, J. Tepelný model synchronního motoru s permanentními magnety [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Jan Filip Staněk vypracoval bakalářskou práci na téma Tepelný model synchronního motoru s permanentními magnety. V rámci práce byl vytvořen tepelný model motoru realizovaný pomocí tepelné sítě. V úvodní části práce jsou popsány základní vztahy přenosu tepla. V následující kapitole je provedena stručná, avšak dostačující rešerše zaměřená na některé možné konfigurace tepelných sítí synchronních motorů s permanentními magnety. Dále jsou v práci uvedeny základní teoretické vztahy pro výpočet tepelných odporů jednotlivých částí elektrických strojů. Za stěžejní část práce je možné považovat kapitoly 5 a 6, kde jsou nejprve popsány dílčí vytvořené tepelné sítě pro dva různé typy rotorů synchronního motoru s permanentními magnety – pro rotor s magnety na povrchu a rotor se vnořenými magnety a následně je vytvořen kompletní tepelný model synchronního motoru s permanentními magnety. Oceňuji, že nad rámec zadání bakalářské práce byly vytvořeny MKP modely v programu Ansys, které byly použity pro ověření funkčnosti dílčích částí výsledného tepelného modelu. Výsledky získané oběma metodami se lišily pouze minimálně z čehož je možné soudit, že vytvořené tepelné sítě fungují správně. Je také potřeba upozornit, že student musel dostudovat potřebné znalosti z teorie přenosu tepla, které jsou během studia vyučovány pouze okrajově. Student v dostatečné míře využíval konzultací s vedoucím, ale je nutné dodat, že pracoval velmi samostatně. Předložená bakalářská práce má velmi dobrou grafickou i obsahovou úroveň. Všechny body zadání byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.
Bakalářská práce popisuje tepelný model synchronního motoru s permanentními magnety. Tato práce je rozdělena do úvodu, šesti hlavních kapitol a závěru. Práci lze rozdělit do dvou celků, teoretické a praktické. První celek se věnuje základním vztahům přenosu tepla, rešerši používaných tepelných sítí synchronního motoru s permanentními magnety a výpočtu tepelných odporů. Druhý celek se v podobě praktické části věnuje určení rozměrů analyzovaného stroje, tepelným modelům částí synchronního stroje a tepelnému výpočtu synchronního stroje s vnořenými magnety. Úprava práce je na solidní úrovni, autor používá téměř vždy vektorové obrázky. Uspořádání textu, rovnic, obrázků a tabulek je vhodně rozvrženo. Drobnou výtku je možné mít ke grafické úpravě některých vybraných obrázků a tabulek, konkrétně na obrázcích 2.2 a 2.3 nejsou sjednoceny fonty textu a také není sjednocena formální úprava tabulek. Nejsou také sjednoceny schématické značky tepelných ztrát a teplot ve schématech tepelných sítí. Dále mám výtku k souboru rovnic pod vztahem (3.22), kde číslování chybí. Velmi kladně hodnotím překreslení citovaných obrázků. Počet zdrojů je adekvátní na bakalářskou práci. Citace jsou téměř vždy vhodně vřazeny do textu, autor tedy prokázal schopnost čerpat z technických zdrojů. Z odborného hlediska práce přináší hodnotné výsledky. Přínos práce také vyzdvihuje rešerše používaných tepelných sítí synchronního motoru s permanentními magnety. Tato rešerše je na úroveň bakalářské práce solidní. V kapitolách 4 až 6 jsou použity teoretické poznatky z dané problematiky na konkrétní návrh částí tepelných sítí, a to na tepelnou síť rotoru s vnořenými magnety a na tepelnou síť rotoru s magnety na povrchu. Dále jsou tyto tepelné sítě porovnány s teplotními modely rotorů vytvořenými pomocí metody konečných prvků v programu Ansys Mechanical. Také je ověřena tepelná síť statoru obdobným způsobem. Výsledná porovnání se zdají být správná, protože jsou odchylky relativně malé. V poslední kapitole je představena kompletní tepelná síť synchronního motoru s vnořenými magnety a také jsou zde uvedeny výsledné střední teploty. Celkově je práce napsána výborně a je zřejmé že student dané problematice rozumí. Velmi kladně hodnotím studenta z pohledu práce v programu Ansys Mechanical. Závěrem je tedy možné konstatovat, že zadání bakalářské práce bylo splněno a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 160421