ŠPAČKOVÁ, S. Optimalizace metody pro stanovení anorganických iontů za využití kapilární elektroforézy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaculovičová, Markéta

Studentka Bc. Simona Špačková vypracovala diplomovou práci zaměřenou na možnosti využití kapilární elektroforézy při stanovení anorganických iontů. Hlavním těžištěm bylo otestovat možnosti analýzy buněčných lyzátů z pohledu jejich obsahu chloridů s předpokládaným budoucím využitím v monitorování modifikací funkce chloridového kanálu. Mohu konstatovat, že studentka prokázala vysoké nasazení a zájem o zpracování tématu. Díky práci v laboratoři se nejen prakticky seznámila s využívanou technikou, ale naučila se také komplexně přistupovat k řešení výzkumných problémů. Prací s literaturou získala množství informací, které následně díky osobním konzultací utřídila a v laboratoři prakticky využila. Z jejích dotazů v rámci konzultací vyplývá, že se s danou problematikou nejen povrchově seznámila, ale že ji také porozuměla a prokázala zájem si případné nejasnosti ujasnit. I přes to, že zpracovávala svou diplomovou práci v komplikovaném období, mohu říci, že Bc. Simona Špačková prokázala schopnosti, vědomosti a zkušenosti potřebné pro spolehlivou a samostatnou vědeckou práci. Na základě uvedených skutečností hodnotím vypracování diplomové práce studentky Simony Špačkové z pozice vedoucí práce stupněm A

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bezděková, Jaroslava

Diplomová práce Bc. Simony Špačkové se zabývá optimalizací metody pro stanovení anorganických iontů a je součástí projektu, který má za cíl studovat složení iontů v buňkách. Postup vyvinutý Bc. Simonou Špačkovou bude sloužit k ověření úspěšnosti genetické modifikace chloridového kanálu HeLa buněk. Teoretická část práce je zpracována velmi pečlivě, obsahuje však celou řadu gramatických či typografických chyb a překlepů. Z textu je zřejmé, že se autorka dobře orientuje v dané problematice. Zdroje, ze kterých práce čerpá, jsou tvořené převážně z vědeckých prací publikovaných v recenzovaném odborném periodiku. V experimentální části autorka zkoumá vliv délky kapiláry na účinnost metody, která je zaměřená především na detekci chloridových aniontů. Funkčnost optimalizované metody je v závěru ověřena na reálném vzorku – lyzátu Hela buněk. Práce je přehledně zpracovaná, v textu nechybí odkazy na obrázky, tabulky, grafy ani použitou literaturu. Vytyčené cíle autorka splnila. Diplomovou práci Bc. Simony Špačkové považuji za přínosnou, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím celkovou známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 131678