HEJTMÁNEK, T. Návrh gaussmetru s tříosou měřicí sondou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Roubal, Zdeněk

Student se během semetru plně věnoval návrhu nové Gaussmetru a přicházel s podnětnými návrhy. V úvodní části rozebírá požadavky na nový gaussmetr pro účely magnetické impedanční tomografie a porovnává je s přístroji co jsou na trhu. Z požadavků zadání volí vhodný typ snímače hallovu sondu. Rozebírá podrobně její teplotní, šumové a nelineární vlastnosti omezující dosažitelnou přesnost. Pro zakoupení hallovy sondy byly změřeny podrobně jejich vlastnosti, které byly použity v šumové optimalizaci. Ta byla kompromisem mezi offsetem hallovy sondy a co nejnižším šumem vstupního předzesilovače. Pro zesilovací stupně byl vybrán vhodný OZ a vstupní díl proměřen i s kontrolou šumových vlastností, které souhlasily s návrhem. Následně se jednotlivé hallovy sondy zkalibrovaly a zjistila se kmitočtová závislost celé sestavy a provedly se potřebné úpravy. Vzhledem k rozsahu práce se podařilo dokončit pouze jeden kanál, ale nic nebrání dokončení dalších kanálů s ohledem na zkušenosti a problémy, které při návrhu nastaly. Student napsal po formální stránce kvalitní text a jím odvedená práce je po elektrické i mechanické stránce vynikající.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Novák,, Miroslav

Předložená diplomová práce popisuje komplexní návrh gaussmetru. Svým rozsahem je diplomová práce nadstandardní. Oceňuji hlavně rešeršní a analytickou část práce. Vyzdvihl bych část týkající se principu Hallova jevu včetně parazitních jevů a používaných metod k jejich potlačení. Velmi přínosná jsou také porovnání senzorů dostupných na trhu. Autor rovněž prokázal značnou erudici v návrhu analogových obvodů. Obvodové řešení vychází z výše provedené analýzy. Ve fázi návrhu je používáno simulačních nástrojů PSpice. V dokumentaci provedených měření postrádám seznamy použitého vybavení, zapojení netriviálních měřicích pracovišť a nastavení přístrojů. Diplomant se snažil postup měření shrnout v textu, ale často opomněl zmínit všechna zařízení. U některých měření neuvádí typ měřicího přístroje natož přesný identifikátor kusu. Pracně získané výsledky měření nejsou odpovídajícím způsobem vyhodnoceny, což je velká škoda. Například, z převodní charakteristiky obr. 11.13 bylo vhodné vypočítat relativní chybu měřicího řetězce, kterou by bylo možné porovnat s komerčními přístroji. Při realizaci se podařilo zprovoznit jeden kanál z tříosého gaussmetru a provést modifikaci provedení na základě výsledků měření prototypu a zlepšit tak jeho vlastnosti. Výše uvedené nedostatky lze přičítat časové tísni způsobené velkým rozsahem provedené práce.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 110425