STOPKA, J. Program pro předpověď kolize Země s blízkými vesmírnými tělesy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartoněk, Jaroslav

Bakalářská práce shrnuje základní poznatky z orbitální mechaniky a aplikuje je na praktický problém. Práce je členěna na několik částí. V první se student zabývá Keplerovými zákony včetně jejich odvození, oběžným drahám obecně a matematice (i numerické) potřebné pro další postup. Následují základní údaje o tělesech nebezpečných pro naši planetu a jejich rozdělení. V posledních částech popisuje vytvořený program, výsledky, komentáře a závěry. Student ve své práci vyhýbá tématům, která pro zadaný úkol nejsou potřebná, naopak potřebným tématům se věnuje poměrně hluboce. Většinu matematických vztahů uvádí včetně důkazů. Zmiňuje se i o získaných zkušenostech (např. citlivosti výsledků na nepřesnost vstupních údajů). Uvádí rovněž srovnání výsledků s jinými dostupnými zdroji a jejich rozdíly. Nechybí zde žádné důležité kapitoly, i když některé oddíly by mohly být uspořádány logičtěji. Samotný program je dobře zpracován. Grafické provedení odkazuje na jeho hlavní účel. Uživatelské rozhraní je přehledné a jasně vede uživatele na zadání potřebných dat pro výpočet. Nechybí kontrola vstupních údajů a upozornění na jejich chybné zadání, stejně jako jednoduchá nápověda. Rovněž výstupy svým uspořádáním nepřipouští možnost chybné interpretace výsledků. Při testování se nepodařilo nasimulovat stav, který by vedl k pádu programu. Naopak všechny výsledky, které jsou v rámci zamýšleného použití programu, byly ověřeny nezávislým výpočtem jako správné. Výhrady je možné mít ke zdrojovému kódu, který je místy napsán zbytečně složitě. Mohl by fungovat efektivněji. Kritérium ukončení iteračního výpočtu Keplerovy rovnice je nastaveno velmi přísně. Přehlednost zdrojového kódu není dobrá, mohla by způsobovat problémy při rozšiřování funkcí. Kontrola vstupních údajů je nedokonalá a v některých případech připouští i chybná zadání. Po celý akademický rok student přistupoval k úkolům aktivně a zodpovědně, s přiměřenou mírou samostatnosti. Prokázal velmi dobré zvládnutí pro něj doposud neznámé části fyziky. Práci provedl nad rámec zadání a je možné mít k ní jen minimum kritických poznámek. Proto navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Daněk, Vladimír

Předložená bakalářská práce sestává ze dvou částí. V první části práce student prezentuje, na základě samostatného studia literatury, teoretické základy nebeské mechaniky. Rozebrány jsou základní problémy orbitální mechaniky, popis oběžné dráhy pomocí elementů, stanovování poloh kosmických těles na oběžných dráhách. Ocenit lze zpracování transformací mezi perifokálními, geocentrickými a heliocentrickými souřadnicovými soustavami, což je nezbytné pro zpracování hlavního cíle práce. Tomu je věnována druhá, stěžejní část bakalářské práce. Ve druhé části se student věnuje zpracování velmi aktuální problematiky zaměřené na předpověď potenciálního nebezpečí kolize Země s blízkými vesmírnými tělesy, jako jsou asteroidy, komety a jiné. Nejprve definuje základní pojmy a klasifikuje kategorie blízkých vesmírných těles. Poté sestavil schéma výpočtového postupu, jehož cílem je stanovování vzdáleností mezi Zemí a vesmírnými objekty pohybujícími se na heliocentrických oběžných dráhách. Sestavil vlastní výpočtový program v jazyku Pascal v programovém prostřední Borland Delphi 7. Pomocí programu lze vyhodnocovat nejmenší vzdálenosti mezi výše uvedenými objekty na zvolené časové škále definované juliánskými dny (JD). Vysoce je třeba ocenit nejen vytvoření výpočtového programu, ale také studentovo kritické zhodnocení výsledků v diskuzi. Výsledky porovnával s daty z veřejně dostupné databáze zpracovávané americkým výzkumným střediskem JPL. Až na zdůvodněné odchylky, dosažené výsledky ukazují dobrou shodu. Student si je vědom limitujících faktorů a naznačuje možnosti vedoucí k vylepšení výpočtových postupů. Připomínky k práci: - Na str. 5 v rov. (2.2) je nesprávně definovaná souřadnice ohniska F1. - Na str. 6 je nejasně definován parametr elipsy. Tamtéž (pod obr.2.1) uvádíte podivný pojem "polohová energie pohybu"? - Pro moment hybnosti použity dva symboly "b" v rov.(2.5) a "L" v rov.(2.9). - Podobně pro čas průchodu pericentrem, jednou Tp a pak To. - Nepřesná věta na str. 13 "Směr jarní rovnodennosti je jeden z průsečíků roviny ekliptiky a roviny rovníku Země". - Zcela neobvyklý způsob odkazů na zdroje obrázků. Neodkazuje přímo na literaturu, ale na číslo v seznamu obrázků, kde lze teprve nalézt skutečný zdroj (literaturu).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 125215