ŠÍP, J. Měření účinnosti odsávání štěrbinového zesíleného sacího nástavce v kombinaci s pracovním stolem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Pech, Ondřej

Cílem práce bylo provedení a vyhodnocení měření účinnosti zesíleného štěrbinového sacího nástavce v kombinaci s pracovním stolem včetně stanovení nejistot měření. Práce splňuje všechny body zadání. Obsahuje rešerši dané problematiky, popis měřicí trati a metody pro experimentální určení účinnosti odsávání, jehož výsledky vyhodnotil včetně rozsáhlého rozboru nejistot měření. Student pracoval samostatně a práci pravidelně předkládal ke konzultacím, použil dostatečné množství zdrojů, včetně vědeckých článků publikovaných v anglickém jazyce. Zadání práce bylo splněno v celém rozsahu a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zaremba, Matouš

Bakalářská práce pojednává o měření účinnosti zesíleného sacího nástavce, kterou autor popisuje teoreticky a následně měří. Rešeršní část práce popisuje základy větrání a odsávacích systémů. Dále se autor věnuje požitému experimentálnímu vybavení, jeho nastavení a poté i samotnému průběhu měření. Poté student prezentuje své výsledky spolu s určením nejistot měření. Závěr práce shrnuje práci jako celek a vyzdvihuje zásadní poznatky vyplývající z naměřených dat. Práci lze vytknout pouze pár aspektů, které by mohly zvýšit kvalitu textu. Předně bych chtěl vyzdvihnout kvalitní rešeršní část v úvodu práce, kde autor srozumitelně popisuje základy větrání a odsávání. Text je logicky strukturovaný, vhodně doplněn obrázky a citacemi na relevantní literaturu. Řazení hlavních kapitol by mohlo být tematicky více ucelené. Jedná se především o kapitolu 7 (Nejistoty měření), která by měla být uvedena spíše v kapitole zabývající se experimentálním vybavením. V současné podobě kapitola 7 narušuje logickou návaznost, kdy po kapitole 6 (Výsledky měření) by měl následovat závěr shrnující poznatky předešlé kapitoly. Významnou části práce je určení nejistot měření. Student se zde detailně věnuje výpočtem jednotlivých nejistot měření pro každou měřenou veličinu zvlášť a na konci určuje výslednou nejistotu měření účinnosti odsávání. Tato kapitola obsahuje velké množství rovnic a odvození, což poukazuje na detailní rozbor problému. Ze stylistického hlediska by některé rovnice mohly být vynechány, např. rovnice pro výpočet kombinované nejistoty, která se často opakuje, a tím text částečně zjednodušit. Celkově práce splňuje parametry bakalářské úrovně a z obsahu je jasné, že autor splnil zadání a cíle uvedené v na začátku. Proto doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 93244