HLUŠÍ, V. Anotace kvality záznamů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Martin

Studentka se ve své práci věnovala problematice hodnocení kvality záznamů EKG. V teoretické části práce jsou popsány různé metody odhadu kvality signálu EKG. V praktické části práce potom studentka popisuje návrh vlastního algoritmu, který je založen na předzpracování signálu EKG, výpočtu SNR a výpočtu několika indexů kvality. Algoritmus a jeho výsledky následně prezentuje. Zadání diplomové práce tak považuji za splněné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, některé nadpisy odskakují a v práci se objevují gramatické chyby a překlepy. Po odborné stránce považuji práci za zdařilou, až na poslední kapitolu. Studentka sice popisuje celý řetězec svého algoritmu, ukázky dílčích výsledků jednotlivých příznaků, ale finální fázi testování věnovala pouze jednu stranu. Finální testování prezentuje pouze na jediném signálu a to bez podrobnější diskuze. Studentka během semestru pracovala samostatně a příliš nekonzultovala. Celkově práci hodnotím stupněm uspokojivě/D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Diplomová práce se zaměřuje na problematiku odhadu kvality signálu EKG a nabízí vlastní metodu pro kontinuální odhad kvality záznamu EKG, realizovanou v prostředí Matlab. V teoretické části autorka podrobně popisuje různé typy rušení, které mohou ovlivnit kvalitu EKG signálu, a představuje existující metody (celkově 8 metod) pro odhad kvality signálu. Praktická část obsahuje návrh vlastního algoritmu, jeho implementaci a testování. Věcně práce vykazuje několik závažných nedostatků. Kapitola o detekci QRS je zbytečně detailní a nedodělaná, chybí v ní obrázky, resp. se text odkazuje na „obrázky ??“, které v kapitole chybí. Popis vlastního algoritmu je těžkopádný a místy příliš detailní, chybí však blokový diagram, který by napomohl lepšímu porozumění. Navržená metoda čerpá inspiraci z práce autora Orphanidou Ch., avšak není jasné, jak další navržené indexy kvality (, , p, atd.) zapadají do rozhodování. Za slabinu práce považuji vyhodnocení navrženého algoritmu. Testování bylo provedeno pouze na jediném signálu, i když je uvedeno, že bylo testováno na pěti reálných záznamech a jednom umělém záznamu EKG. Výsledek samotného navrženého řešení není stěžejní, nicméně skutečnost, že algoritmus nedokáže identifikovat jednu z cílových tříd není v práci nijak reflektováno. Chybí porovnání s dalšími podobnými algoritmy. Formálně má práce několik méně závažných nedostatků. V práci chybí odkazy na některé obrázky (např. 3.5, 3.6), za rovnicemi chybí interpunkce, tabulky by měly být popisovány shora a překlady některých odborných termínů nejsou přesné, např. "the relative power" je přeloženo jako "relativní síla" místo "výkon". Celkově práce představuje zajímavý a relevantní přístup k problému kontinuálního odhadu kvality EKG signálu, avšak formální i věcné nedostatky snižují její celkovou kvalitu a přehlednost.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 159752