POLÁCH, O. Degradace nanokompozitních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Ve své bakalářské práci se student zaměřil na problematiku nanokompozitních materiálů na bázi epoxidové pryskyřice. Úkolem studenta bylo vyrobit experimentální vzorky, jejichž matrici tvořila zalévací epoxidová pryskyřice a plnivem byly nanočástice oxidu křemičitého. Na vytvořených vzorcích nanokompozitu sledoval změny vybraných elektrických vlastností v závislosti na stárnutí a obsahu nanoplniva. Je nutno ocenit, že student při zpracovávání bakalářské práce projevil odpovědnost a samostatnost. Dobře se orientoval v zadané tématice, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Po celou dobu zpracovávání bakalářské práce pracoval student pečlivě a svědomitě.
Cílem předložené bakalářské práce bylo seznámit se s problematikou nanokompozitních materiálů, prostudovat možnosti stanovení jejich elektrických vlastností, následně vytvořit a k diagnostice elektrických vlastností připravit zkušební vzorky epoxidové pryskyřice s různým obsahem plniva v podobě nanočástic, sledovat a vyhodnotit vybrané vlastnosti takto vzniklých kompozitních materiálů v průběhu tepelného stárnutí. Student Ondřej Polách zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 42 stran včetně přehledu použité literatury a seznamu symbolů používaných v textu, ve kterém však některé použité symboly chybí, např. v rovnici 2. Práce je rozdělena do tří hlavních kapitol a doplněna úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů (závěr se podle ČSN nečísluje). Teoretická část práce shrnuje poznatky o struktuře kompozitních a nanokompozitních materiálů, v obou případech popisuje možné matrice, plniva a nanoplniva, jejich vlastnosti a možné aplikace. V dalším se projekt zabývá elektrickými vlastnostmi nanokompozitů, komplexní permitivitou a permitivitou složené soustavy, vodivostí, resp. rezistivitou. V této části mohl být, v souladu se zadáním práce, vytvořen přehled možných metod pro analýzu elektrických vlastností izolačních materiálů. Praktická část popisuje odlévací formu, přípravu vzorků epoxidové pryskyřice plněné nanočásticemi oxidu křemičitého, použitou metodiku měření vnitřní rezistivity, relativní permitivity a ztrátového činitele, uvádí postup měření a shrnuje analyzovaná data. Na závěr je provedeno hodnocení realizovaných experimentů; výsledky zkušebních testů jsou vyhodnoceny formou tabulek a přehledných grafických závislostí, zobrazujících vliv nanoplniva v průběhu tepelného stárnutí (teplotou 200 °C) na hodnoty zkoušených parametrů. Analýza provedených měření vlastností připravených vzorků naznačuje, že již malá množství plniva v podobě nanočástic se určitým způsobem projeví na vlastnostech epoxidové pryskyřice, ke které byla přidána. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni. Práce vykazuje některé nedostatky, např. - nejednotný zápis vztahů a rovnic - nedostatečnou kontrolu textu projektu - nejednotné použití pojmů kmitočet a frekvence Požadavky zadání byly splněny, předložená bakalářská práce a její zpracování splňují zásadní požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou jednoznačně využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s nanočásticemi.
eVSKP id 67128