ČERVINKOVÁ, K. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Kateřina Červinková měla od počátku jasnou vizi o konkrétním řešení a tu taky, dle mého mínění naplnila. Prokázala, že je schopna vytvářet architektonický prostor, místo pro život lidí v konkrétní lokalitě, který má své kvality estetické i technické. Podstatná část projektu řeší městské bydlení v současném standartu s odkazem na pro tuto lokalitu typický pavlačový dům. Celek je doplněn o občanskou vybavenost, které je adekvátní vzhledem k významu této lokality, která zažívá svou obnovu a posun od vyloučené lokality k normálně fungující městské čtvrti.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Studentka zpracovávala zadaný úkol velmi svědomitě od samotného počátku analytické části až po závěrečnou prezentaci.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Odvárka, Antonín

Kladně hodnotím nekonvenční přístup k návrhu zástavby nároží s jasným rozvržením funkcí. Autorka studie prokázala velmi dobrou schopnost vytvořit a prezentovat návrh vlastní architektonické koncepce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A koncept otevřeného parteru nabízí velmi zajímavou možnost vzniku veřejných, polo-veřejných a soukromých prostorů při zachování uličních čar studií proklamovaný průchod mezi ulicemi Stará a Bratislavská by však podpořilo jiné, než pravoúhlé, vedení pěších tras v travnaté ploše
Architektonické řešení B pojetí fasád komerčně využívaného objektu kavárny a prodejních jednotek by zasloužilo poněkud atraktivnější výraz s důrazem na optický kontakt mezi interiérem a exteriérem, včetně prezentace zásad pojetí grafického designu firemních nápisů minimalisticky pojatá fasáda bytových objektů bude určitě výrazně ovlivněna proměnnou polohou venkovních žaluzií během dne a přítomností zábradlí ve francouzských oknech – ve výkresech pohledů to není zřejmé. v dispozici bytu 3+kk (4.05; 5.05; 6.05) má plocha obývacího prostoru s jídelním koutem šíři 2920 mm, což je velmi nekomfortní a nedostatečné.
Provozní řešení C odbytová plocha kavárny (1.07) by byla uživatelem využita určitě mnohem intenzivněji, než je prezentováno výkresem půdorysu 1. np. naopak, skladové zázemí kavárny se jeví jako poddimenzované a málo diferencované (sklad potravin, obalů, odpadků, čistého a nečistého prádla) WC (1.10) a (1.11) nemají záchodové předsíně s umývadly – viz ČSN v prostorech 1.20 (šatna ženy) a 1.21 (šatna muži) by byla vhodná přímá vazba mezi sprchami a WC pro klienty (pohyb ze sprchy na WC přes šatnu)
Technicko konstrukční řešení A prezentované konstrukční řešení odpovídá navrženým objemům a je adekvátní architektonické studii
Formální úroveň C celková grafická úroveň elaborátu je na velmi dobré úrovni přesto některé výkresy trpí poměrně nevyrovnanou intenzitou čar a působí nepřehledně, zejména v pohledech. Ve výkresech řezů a pohledů chybí rozhraní mezi podzemní a nadzemní částí, úroveň terénu, grafické vyjádření podzemní části v řezu, apod., což ztěžuje jejich čtení. v půdorysech chybí severka; poměrové měřítko by eliminovalo možné chyby při případném nekoordinovaném kopírování elaborátu klientem pokud se jedná v místnostech 1.01; 1.03 a 1.06 o střešní světlíky (?), měly být zakresleny čerchovanou čarou
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 73009