CVIČEK, P. Řídicí systém SCARA robotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Benešl, Tomáš

Cílem práce pana Cvička bylo rozšířit funkcionalitu stávajícího systému SCARA robotu na systému Beckhoff. Po domluvě s vedoucím bylo zvoleno rozšíření na 3D tisk pomocí tiskové hlavy s granulátovým extruderem. Pan Cviček v průběhu roku projevil obrovskou snahu při vypracování praktické části diplomové práce. V laboratoři trávil velké množství času kdy nejprve musel upravit zapojení a následně důkladně zadokumentovat již stávající stav. Následně navrhnout a připojit nové komponenty pro granulátový extruder. Nedílnou součásti bylo i programování a oživování jendotlivých funkcionalit potřebných pro kompletní systém; od nastavení sliceru až po implementaci G-Code parseru v PLC. Při realizaci student zjistil a změřil velkou přítomnost rušení, kvůli kterému servoměniče občas padají do chyby. Následně se snažil toto rušení eliminovat nebo častečně potlačit, což se mu použitím stínících opletů částečne povedlo, avšak stále tento problém přetrvává. Textová část studenta je na dobré úrovni, avšak obsahuje drobné překlepy a stylistické chyby. V práci chybí důkladnější porovnání nastavených parametrů 3D tisku a kvality výsledů tisku. Student pravidelně konzultoval své pokroky a nalezené problémy, které však byl schopen za pochodu řešit. Vypraováním své diplomové práce student prokázal své schopnosti na magisterké úrovni a s přihlédnutím na horší kvalitu textové části, ale naopak na obrovskou preciznost při praktickém vypracování hodnotím diplomovou práci B 88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Bradáč, Zdeněk

V rámci diplomové práce bylo úkolem studenta zprovoznit SCARA robot jako 3D tiskárnu s peletovým extrudérem a zpracování G kódů. Student měl k dispozici repasovaný SCARA robot s novým řídicím systémem BACKHOFF, která však vykazoval některé problémy s funkčností a náchylností na rušení. Z tohoto důvodu měl student navrhnout a zrealizovat opatření pro omezení vlivu rušení v řídicím systému a dále implementaci programového vybavení, které přetvoří SCARA robot na 3D tiskárnu a umožní tak tisk klasických 3D plastových modelů připravených běžnými slicery. Student v rámci práce nastudoval nezbytné materiály, identifikoval stávající problémy s rušením a navrhnul opatření k omezení jeho vlivu. Student realizoval několik zásadních úprav elektroniky se záměrem snížit vliv rušení, což se mu podařilo. Problém s rušením však plně vyřešen není a student navrhnul další opaření, která jsou nad rámec jeho diplomové práce a nebyly realizovány. Student dále navrhnul a zrealizoval programové vybavení 3D tisku. V současnosti SCARA robot umožňuje 3D tisk, chová se jako 3D tiskárna a je kompatibilní se vstupními daty běžných 3D tiskáren. Student dále tisk otestoval, jeho funkčnost demonstroval a zhodnotil. Co se týká dokumentace, ta je ne dobré úrovni. Sice se student nevyhnul některých problémům ve formulacích a drobným chybám, což však nepovažuji za zásadní problém. V diplomové práci mi však chybí lepší demonstrace funkčnosti, výsledků tisku, zhodnocení přesnosti, spolehlivost a rychlosti a dále lepší fotodokumentace. Dle mého názoru student pracoval dobře a kvalitně, splnil cíle a záměr zadání diplomové práce a jeho výstupy jsou kvalitní. Student splnil všechny body zadání a výsledek je použitelný v praxi. Mohu konstatovat, že student předvedl své dovednosti a prokázal svoji inženýrskou erudici. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 159418