KOVAŘÍK, J. Superkapacitory pro akumulaci energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Boušek, Jaroslav

Tato diplomová práce byla řešena pro potřeby ústavu mikroelektroniky. Pan Jakub Kovařík postupoval naprosto samostatně, sám si vyhledával potřebnou literaturu a dokázal se v ní velmi dobře orientovat. Po nastudování problematiky superkondenzátorů nejprve realizoval měnič řízený obvodem 555, na kterém si ověřil postup při návrhu měniče a způsob použití superkondenzátorů v napájecích zdrojích. Získané zkušenosti uplatnil při návrhu měniče řízeného mikrokontrolérem. Postup práce na projektu byl kontrolován při občasných konzultacích. Dohodnuté termíny byly dodržovány. Správná činnost sestaveného zařízení byla ověřena. Předložený text diplomové práce je na velmi dobré technické úrovni, grafické provedení však za odbornou úrovní trochu zaostává ve vzájemných proporcích textu a obrázků a jejich rozmístění na stránkách. Zadání práce bylo splněno a dosažené výsledky odpovídají očekávání. Diplomovou práci pana Jakuba Kovaříka doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Pavlík, Michal

Ačkoli je název práce "superkapacitory pro akumulaci energie" o samotné problematice a specifikách nabíjené superkapacitorů se čtenář nic nedočte. V teoretické části autor rozebírá různé typy technologií pro výrobu superkapacitorů a samotné nabíjecí obvody. Ocenil bych zamyšlení se nad vlivem ESL superkapacitorů při jejich rázovém nabíjení. Po odborné stránce mě v práci chybí zamyšlení nad šířkou pásma realizovaných měničů a jejich fázová bezpečnost. Stejně tak vysvětlení zvoleného způsobu regulace, která je v případě 555 de facto hysterezně pulsní. Nicméně zde nechybí detailní výpočty, postup při výběru součástek a detailní výsledky měření dosažených parametrů. Z formálního hlediska bych práci vytkl proměnlivou velikost obrázků a jejich špatnou kvalitu. Je naprosto nepřípustné, aby v elektrotechnickém schématu šly spoje přes součástky ( např. obr. 13 nebo obr 27) případně přes text. Zatímco obrázky obvodů jsou obří, v případě frekvenčních charakteristik je použité písmo tak malé, že téměř není vidět (velikost fontu 3). I přes výše zmiňované nedostatky, předložený text splňuje požadavky kladené na obsah diplomové práce a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 103066