SUKUP, L. Metody měření výkonnostních a kvalitativních parametrů datových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Náplní práce diplomanta bylo prozkoumat oblast vlivu reálných vlastností datových sítí na kvalitativní parametry rozmanitých druhů služeb a navrhnout, jak a čím měřit výkonnostní a kvalitativní parametry. Výsledkem pak měla být laboratorní úloha, která by byla využita v praktické výuce předmětu Architektura sítí. Student ve své práci rozebírá požadavky služeb na základní provozní parametry, jako jsou propustnost sítě, zpoždění, jitter a chybovost. Další řešenou oblastí je rozbor přepojovacích uzlů, jejich činnosti a vlastností ovlivňující průběh služeb. Podstatná část práce je věnována protokolům a technikám pro monitoring sítí. Závěrem je uveden návrh laboratorní úlohy, který však není dostatečně zpracován. Diplomová práce obsahuje celou řadu informací, které však nejsou logicky uspořádány a nejsou zde vyvozeny závěry, ze kterých by plynulo nějaké konkrétní doporučení pro správce jak zjistit výkonnostní parametry sítě a jak změřit kvalitativní parametry služeb. Práce obsahuje řadu chyb či nesprávných obratů, jako „jitter se používá na změnu asynchronního příchodu paketů …“. Student se také nevyhnul řadě překlepů či opomenutí doplnit práci slibovanou informací, jako je např. „Druhý graf ukazuje exponenciální nárůst zpoždění“, avšak bez uvedení zmíněného grafu. Také není vhodné používat v názvech kapitol pouze zkratek. Student nechal řešení i sepsání práce na poslední chvíli, což je z textu práce patrné. Velmi málo četné konzultace se také bohužel odrazily na výsledné kvalitě práce. Závěrem lze konstatovat, že i navzdory výše uvedeným výtkám doporučuji práci k obhajobě, a hodnotím známkou E/54 bodů
Diplomant Bc. Luboše Sukup měl za úkol posoudit vliv jednotlivých prvků datových sítí na kvalitativní a výkonnostní parametry služeb a prozkoumat a navrhnout metody pro měření parametrů, které by tento vliv kvantifikovaly. Jedná se o posudek pro opakovanou obhajobu práce, kdy měl diplomant dle rozhodnutí státnicové komise z ak. roku 2011/12 práci přepracovat. Nutno konstatovat, že oproti původní verzi práce student již lépe zhodnotil a popsal parametry, které ovlivňují kvalitu služeb, a také podrobněji rozebral metody, kterými je možné uvedené parametry měřit. Přesto si i nyní v textu najde celá řada nepřesností a nedostatků, jednotlivé kapitoly působí neuspořádaně a schází zhodnocení uvedený faktů. Z formálního hlediska není práce zpracována příliš pečlivě, nejde se v ní mnoho prohřešků proti typografickým zásadám, překlepů a nepřesností. Nejsou číslovány vzorce, nejsou vždy vysvětleny proměnné, které jsou ve vztazích použity, např. str. 18 proměnná l je nejdříve použita patrně pro počet bitů a v následujícím vztahu jako délka trasy. Není dostatečně okomentován graf č. 4., nejsou popsány osy a není zřejmé, pro jaký typ sítě uvedený průběh platí. V praktické části práce se diplomant zabývá konkrétním měřením parametrů u testovací sítě. Diplomant v síti monitoroval provoz, který následně analyzoval, výsledky vynesl do grafů. V této části schází podrobnější zhodnocení získaných údajů. Dalším konkrétním výstupem je návrh laboratorní úlohy zaměřené na měření parametrů sítí pomocí aplikace Cisco Prime LMS. Úloha je podrobně zdokumentována. Zde je možné mít výhrady k požitému SW, který je licencovaný a tím pádem pro potřeby výuky méně vhodný. Přes uvedené výtky považuji zadání práce za splněné a vzhledem k uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm E.
eVSKP id 67354