TRÝSKA, T. Vývoj elektroniky pro dálkově řízený batyskaf [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Bc. Tomáš Trýska vypracoval diplomovou práci na téma „Vývoj elektroniky pro dálkově řízený batyskaf“. Cílem práce byl návrh a realizace elektroniky pro ponornou sondu, která by měla sloužit pro průzkum zatopené části Hranické propasti. Práce měla navázat na zkušenosti získané z předchozí diplomové práce, která se věnovala tomuto tématu. Práce je členěna do dvou základních částí, v první části se student věnuje teoretickému popisu jednotlivých částí navrženého systému a zdůvodňuje volbu jednotlivých komponentů, ve druhé části práce je pak popsáno navržené řešení. Bohužel i praktická část je spíše teoretický popis sběrnic a použitých komponentů. Navržené technické řešení působí tedy spíše jako teoretický návrh možného řešení. Při řešení student prokázal své odborné znalosti a orientaci v dané problematice. Základní část systému byla vyrobena na DPS a vyzkoušena. Zkoušky s optickým vláknem a přenos dat na potřebnou vzdálenost provedeny nebyly, technické řešení přenosu je převzato z předchozího návrhu. Nedílnou součástí návrhu je také softwarové vybavení, které poměrně jednoduché a využívá převážně volně šiřitelné prográmky např. Netcam Watcher pro sledování obrazu videa. K softwarovému řešení mám také výhrady z hlediska uživatelského ovládání, které díky tomu, že se využívají různé programy, není moc intuitivní. K řešení dané problematiky student přistupoval samostatně, na konzultace ale chodil velmi málo, velkou část provedené práce věnoval mechanickému návrhu a simulacím zatížení. Navržené řešení je funkční, ale bez provedení potřebných zkoušek systému jako celku. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Úkolem diplomanta bylo navrhnout elektronickou část pro dálkově řízený batyskaf. Funkčně jde o vyhodnocení pozice batyskafu, ovládání motorů pro pohyb a přenos obrazu do řídicí jednotky. Práce působí rozpačitým dojmem, spíše jako souhrn jednotlivých krátkých kapitol, než jako provázaná inženýrská práce. Hlavním přínosem práce je návrh řídicí mikroprocesorové jednotky a ovládacího programu. Práce nezačíná inženýrským rozborem úlohy, požadavky na celý systém a spolupráci jednotlivých částí, ale přímo dílčími otázkami senzorů, tak jak je obvyklé v dnešním uspěchaném internetovém věku. Téma práce souvisí se širším tématem řešeným pro praxi, pro město Hranice na Moravě, a jedná se o náročný projekt z hlediska řízení pohybu batyskafu pod vodou i ovládání kamery. Především musí celý systém být mírně těžší než voda a musí mít vhodně umístěné těžiště pod metacentrem. Umístění kamery musí respektovat požadavky jeskyňářů. Kvůli spojení kabelem a plánovanému použití není vhodná konstrukce jako ponorka. Dosažené výsledky práce budou užitečné pro další práci na vývoji elektronické části batyskafu a výsledný návrh pravděpodobně bude užitečný pro zadavatele. Diplomant se orientuje v mikroprocesorové technice, v oblasti sběrnic a programování. Podle svého dosavadního zaměření a zkušeností vybral mikrokontrolér Atmel ATmega32. V ostatních oblastech se orientuje méně. Předložená práce má poměrně logické členění na kapitoly, má přiměřenou formální a grafickou úroveň, v detailech mám výtku k nedostatku kvantitativních úvah i výpočtů a místy ke zkratkovitému až slangovému vyjadřování. Shrnutí v závěru diplomové práce je hodně stručné a málo výstižné vzhledem k zadání a obsahu diplomové práce. Student k práci využíval odpovídající množství literatury, kterou cituje také v textu. Závěrem konstatuji, že zadání práce bylo rozsáhlé a náročné na samostatnou činnost diplomanta a bylo splněno na podprůměrné inženýrské úrovni. Předložená práce prokazuje základní schopnost inženýrské práce, text odpovídá požadavkům na kvalitu práce v magisterském studiu. Proto doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci známkou dostatečně (50 bodů/E) a žádám diplomata, aby při obhajobě uvedl a vysvětlil funkci celého systému.
eVSKP id 74265