FIALA, P. Vlastnosti asynchronního motoru napájeného z frekvenčního měniče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomant vypracoval diplomovou práci s názvem “Vlastnosti asynchronního motoru napájeného z frekvenčního měniče”. Hlavní cíle práce byly určeny zadavatelem tématu firmou Siemens Mohelnice. Požadavkem bylo provedení teoretického rozboru dané problematiky a navrhnout měřicí metody a provést kontrolní měření na vybraném motoru. Diplomant pracoval velmi samostatně, teoretická část práce je uspořádána přehledně a obsahuje nejdůležitější vztahy. Praktické měření probíhalo v laboratoři Siemens Mohelnice. Výsledky jsou přehledně uspořádány a vyvozeny správné závěry.
Student se ve své práci zabývá vlastnostmi asynchronního motoru při napájení z frekvenčního měniče. Práce je rozčleněna do třech částí. V první části práce student popisuje vlastnosti ztrát v asynchronním stroji s velkým důrazem na ztráty v železe a to jak při sinusovém, tak i nesinusovém napájeni. V druhá části student popisuje negativní vlivy měničů na asynchronní motor. V poslední části se student věnuje měření a to jak přípravě měření, tak i samotnému měření a vyhodnocení. K předložené práci mám několik výhrad: - Práci by bylo vhodné doplnit o analýzu dílčích ztrát u všech měřených bodů. - Volba snímače momentu s rozsahem 500Nm je vzhledem k maximálnímu měřenému momentu (62Nm pro momentu zvratu, 36Nm při zatěžování) nevhodné – norma pro určování účinností stroje dovoluje měření momentu do 10% rozsahu přístroje. - Vzhledem k chybám přístrojů a výsledným rozdílům (např. účinnostem) by bylo vhodnější provést stejná měření několikrát z důvodu statistického vyhodnocení. Po formální straně by bylo vhodnější mít obrázky kreslené na PC, ne rukou (např. Obrázek 7). Dále by bylo vhodné ve vzorcích pro násobení používat znak násobení, ne tečku. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 91848