ŠŤASTNÝ, P. Moderní metody přípravy porézní biokeramiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Trunec, Martin

Student Přemysl Šťastný měl za úkol připravit literární přehled metod pro přípravu porézní keramiky se zaměřením na využití těchto materiálů v lékařství. Podklady pro tento literární přehled byly výlučně v anglickém jazyce a pro jejich zpracování bylo potřeba si rovněž osvojit základní biologické a anatomické pojmy. Student přistoupil ke zpracování tématu velmi zodpovědně a iniciativně. Student doplnil práci i krátkou experimentální části, i když tato není u studentů oboru strojního inženýrství vyžadována. Student vynaložil při zpracování práce značné úsilí a rád by pokračoval v řešení tohoto tématu i během dalšího studia na naší specializaci. Práci považuji za přínosnou a hodnotím ji známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Částková, Klára

Cílem bakalářské práce Přemysla Šťastného bylo vypracovat přehled metod pro přípravu porézních keramických materiálů pro využití v lékařství a u vytypované metody provést úvodní experimenty. Práce s rozsahem 48 stran má dvě základní části: teoretickou a experimentální. V rozsáhlé teoretické části se student zabývá nejenom popisem metod pro přípravu porézní keramiky, ale také se věnuje teorii koloidních systému. Její znalost a pochopení jsou nezbytné pro úspěšné experimenty v oblasti přípravy porézních keramik. Teoretická část také zahrnuje téma biokeramických podpůrných systémů. Experimentální část popisuje úvodní experimenty testů gelace systému na bázi epoxidů využitelné v metodě gel-casting a jejich výsledky. Byla testována příprava gelů na bázi epoxy sloučenin, konkrétně rychlost gelace a optické vlastnosti v závislosti na přidání stabilizátorů. Získané výsledky budou užitečné pro další plánovaný výzkum v oblasti gel-casting Z uvedeného vyplývá, že cíl bakalářské práce byl splněn. Z formálního hlediska je práce logicky a přehledně strukturovaná. Formálním nedostatkem práce je nedodržení číselné posloupnosti odkazů v textu a opomenutí číslování některých rovnic a vztahů. Po stránce obsahové je práce vypracována pečlivě s minimem překlepů a chyb (jsou označeny ve vázané práci). K obsahu mám následující připomínku: -překlad „hydroxycarbonateapatite“ jako hydroxykarbonapatit je nesprávný a měl by být hydroxyuhličitanový apatit. Rozdíl mezi uhlíkem a uhličitanem je veliký. Student prokázal schopnost získat široký přehled dané problematiky sepsáním teoretické části a shromáždit a interpretovat výsledky dosažené v experimentální části. Bez ohledu na výše uvedené připomínky, které nesnižují vědecký přínos práce, doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 70296