KUCSEROVÁ, A. Generace ozónu fotochemickými procesy v CO2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Mazánková, Věra

Bakalářská práce se zabývá experimenty s generací ozónu a stanovováním jeho koncentrace. Studentka provedla také podrobnou rešerši o vlivu ozónu na životní prostředí a o možnosti produkce ozónu v laboratoři. Cílem práce bylo generovat ozón fotochemickými procesy z CO2. V experimentální části studentka provedla experimenty nejen s generací ozónu pomocí UV, ale i pomocí dalších metod. Pro stanovení koncentrace generovaného ozónu použila různé vhodné metody s ohledem na jeho množství. Získané výsledky za použití CO2 porovnala s výsledky pro O2. Studentka také dlouhodobě měřila koncentraci ozónu v ovzduší v různých lokalitách. Výsledky porovnala s výsledky uveřejněnými na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Všechna naměřená data byla vyhodnocena a interpretována. Studentka během řešení pracovala samostatně a vlastní měření i zpracování výsledků pravidelně konzultovala. Vyhodnocování výsledků prováděla pečlivě a přehledně. Celkově studentka v bakalářské práci splnila zadané cíle a doporučuji ji hodnotit známkou A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Salyk, Ota

Spnění požadavklů zadání: V názvu zadání je generace ozonu fotochemickými procesy, práce je však pojata mnohem šířeji a srovnává generaci bariérovým a doutnavým výbojem a fotochemickými procesy v laboratoři a atmosféře, poněkud na úkor hlubšího rozboru. Logické členění práce: Práce má standardní členění, problematické je tříúrovňové číslování kapitol, když kapitolka má tři řádky textu. Nabývá pak rychleji objem práce než věcný obsah. Kvalita zpracování výsledků: Po věcné stránce nemá smysl prezentovat grafy, na nichž je pouze šum. Veličina na svislé ose má představovat koncentraci ozonu a pokud šum měříme i v záporných hodnotách, postrádá to fyzikální smysl (obr. 16 až 20). Z výsledku lze usoudit, že detekční limit je asi 1E 14 cm-3, tedy žádný ozon nebyl zjištěn spektrofotometricky v případě generace z CO2 ve výbojích. V případě použití UV lampy jsou koncentrace ozonu mírně nad detekční limit při použití kyslíku, postrádám však jakýkoliv graf a zmínku o CO2 . Interpretace výsledků, jejich diskuse: Spektrofotometrické měření koncentrace CO2 chybí, výsledky jodometrická titrace jsou prezentovány v tabulkách, ale nijak diskutovány. Není jasné, zda na ozonu z kyslíku nebo CO2. Měření v atmosféře v různých lokalitách není diskutováno a není uvedena souvislost s celkovým ozonem v jednotkách D.U. a naměřenými hodnotami v jednotkách ppb. Měření přírodního ozonu je vypovídající. Využití literatury: Seznam je přiměřený, obsahuje typografické chyby. Jazykové zpracování: Stylisticky i pravopisně dobré. Obsahuje některé novotvary a nová spojení: manometr kyseliny sírové, biohmota, epoxidovaný hliník, elektrický proud proudí. Formální úroveň: Symboly fyzikálních veličin píšeme kurzívou a řecká písmena nenahrazujeme latinkou. Závěry práce a jejich formulace: Produkce ozonu v reaktoru z CO2 není nijak doložena, je jenom tvrzení, že byly zaznamenány objemové procesy k jeho tvorbě. Závěr neobsahuje shrnutí výsledků, jen tvrzení o provedených měřeních. Nicméně práce dokládá, že se studentka seznámila s problematikou a provedla řadu měření. Problematičtějčí je prezentace výsledků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem D
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 108338