ŠIMOŇÁKOVÁ, S. Detekce stresu a únavy v komplexních datech řidiče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Předložená práce studentky Sabíny Šimoňákové pojednává o analýze komplexních dat řidiče se zaměřením na detekci stresu a únavy. V teoretické části práce je student seznámen s metodami detekce stresu a únavy s využitím biosignálů řidičů snímaných během jízdy. V dalších kapitolách jsou popsány metody extrakce příznaků z těchto signálů a následná klasifikace výsledného stavu. Textu by prospělo sloučení některých kapitol. Praktická část práce se zabývá analýzou databáze jízdních dat řidičů, která vznikla ve spolupráci s Ústavem soudního inženýrství VUT v Brně. Jak se v průběhu řešení ukázalo, signály v databázi nemají velkou kvalitu a pro další práci byly uvažovány pouze EKG a EMG. V této části práce je nutné pochválit svědomitou práci studentky, která ručně procházela data řidičů (jedna jízda zhruba 75 minut) v softwaru a vybírala zajímavé úseky pro další práci. Takto získaná data analyzovala na základě popisné statistiky a s využitím pěti metod strojového učení. Závěry studentky jsou přínosné do budoucnosti, nicméně naráží na omezenost dostupných dat. Kladně oceňuji diskuzi nastavení hyperparametrů jednotlivých metod i dosažených výsledků. Studentka Sabína Šimoňáková pracovala aktivně během celého semestru a sama vyhledávala konzultace. Práci jako celek doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 90 bodů).
Studentka Sabína Šimoňáková se ve své práci zabývá detekcí stresu a únavy řidiče. Během práce detailně popisuje metody pro detekce stresu a únavy, použitelné biologické signály, možnosti jejich předzpracování, výběru vhodnýchklasifikačních příznaků, klasifikátorů a metod hodnocení. V praktické části pak používá biosignály měřené Ústavem soudního inženýrství. Z těchto dat studentka vybíra dva nejkvalitnější a nejrelevantnější záznamy - EKG a EMG, se kterými pak dále pracuje. Především u detekce stresu pak dosahuje vzhledem ke složitosti problematiky velmi dobrých výsledků, ty pak srovnává s aktuální literaturou a vhodně diskutuje. K obsahu práce nemám větší výtky, studentka se k práci očividně postavila zodpovědně, postup je logický a při práci se snažila použít více různých přístupů. V práci se, vzhledem k jejímu rozsahu, vyskytuje jen minimum překlepů a chyb. Výtku ovšem mám ke struktuře práce. Ta má od úvodu po závěr 70 stran, rozdělených do 20 kapitol, z nichž například kapitoly 8 a 9 mají pouze jeden a půl strany a i přes to jsou rozděleny na více podkapitol. To pak bohužel snižuje čitelnost a orientaci v jinak kvalitní práci. Práci i přesto hodnotím pozitivně a navrhuji hodnocení B, 88 bodů.
eVSKP id 134433